Kitzlochklamm - prechádzka do dažďa

19.07.2010
kitzlochklamm-prechadzka-do-dazda

          Čo si počať s upršaným popoludním v strede Rakúska medzi Bischofshofenom a Zell am See? Prechádzka po brehu jazera v kúpeľnom mestečku Zell am See, ktoré je aj vyhláseným lyžiarskym strediskom nie je zrovna to, čo by nás naplnilo uspokojením po okraj. Najsilnejší zážitkom z nej sú masy Arabov prechádzajúcich a fotiacich sa na brehu jazera. Zahalené ženy, vláčiace svoje háby po chodníku (aspoň tu majú pekne čisto :) a z mobilov hrajúca arabská hudba. Šup šup preč!

 

Pozornému oku, čítajúcemu mapu padne do oka modrá hviezdička, označujúca miesto, ktoré stojí za povšimnutie. Stojí pri ňom - Kitzlochklamm. Máme to po ceste. Ideme! Klamm znamená skalná tiesňava, takých je v tejto hornatej časti Rakúska neúrekom.

 

V dedinke Taxenbach niekde na polceste medzi spomínanými mestami odbočujeme z hlavnej cesty a po tabuľkách sa dostaneme k parkovisku. Vyberá sa tu vstupné, bude to niečo podobné ako v neďalekom Liechtensteinklamme. Ten je však určite navštevovanejší, nachádza sa totiž hneď pri Bischofshofene.

 

Zaplatíme vstupné 4,- eura na osobu a za slabého mrholenia vyrážame dobiť baterky v ústrety burácajúcim vodopádom. Chodník je zabezpečený vysokým zábradlím. Je to nenáročná prechádzka aj pre rodiny s deťmi. Pre domácich dôležitý zdroj prijímov. Turnikety ako majú v neďalekom Liechtensteinklamme si odpustili.

 

Chodníček sa kľukatí skalným kaňonom. Sem tam mostík. Kde sa ináč nedalo, spravili tunel. Tabule nás informujú o zaujímavostiach na trase. Prechádzame okolo zatvorenej kvapľovej jaskyne. Vidíme skalnú ihlu aj skalné okno. Prechádzame okolo starých prieskumných štôlní. Chodníček vedie priamo cez miestnosť, kde kedysi dávno bývali baníci.

 

Na konci tiesňavy je pamätník. Pripomína tragédiu z roku 1974. Skupina 30 dievčat, ktorá tu bola na školskom výlete sa rozhodla spraviť si skupinové foto na moste ponad tiesňavu. Aby sa zmestili do záberu, niektoré sa dokonca postavili na zábradlie. Most túto záťaž nevydržal a zlomil sa. V rozbúrených vodách kaňonu prišlo o život osem dievčat. Dva roky bola potom tiesňava pre verejnosť uzatvorená. Dnes je celá tiesňava zabezpečená proti padaniu skál a aj mosty už vyzerajú, že niečo vydržia...

 

Po peknej prechádzke sa naplnený vodnou energiou vraciame malým okruhom späť ku vstupnej bráne. Celá návšteva trvá cca hodinu. Pri vchode sa dá samozrejme občerstviť v príjemnom prestredí a poprehŕňať sa turistickými katalógmi celého regiónu.

 

www.kitzlochklamm.at

 

M.Bartoň

 

 

Fotky Kitzlochklamm - prechádzka do dažďa

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri