Turistika - Krivánska Malá Fatra z východu na západ - Vetroplach magazin

Krivánska Malá Fatra z východu na západ

29.11.2016
krivanska-mala-fatra-z-vychodu-na-zapadPrvý október, sobota baboletná. Teplo aj na hrebeni, ale okrem pavučín v ľufte aj modré nebo je opavúčené v predzvesti blížiaceho sa frontu. V dolinách hmla. Na fotky – kalendárovky to nie je, na prechádzku ideál.

Takže ešte za tmy a kvapkajúcej hmly sa predieram lieskovým tunelom z Párnice na lúky. Vyššie: za chrbtom sa z hmiel derie na svet žeravá guľa, hneď povedľa Choča, nohy mám orosené. Bača pod Magurkou z maringotky kuká, kto tak skoro zdola ide: ľen abi ťa medveď nechitiu!

Rozbitý vlek, funkčný vlek, cesta rozprávkovým lesom a Osnica s výhľadom na skoro rovnako vysoké dvojjadrové dvojičky Stoh a Rozsutec. Fučí z juhu, ovieva.
Selfie_s_velikánmi_malofatranskými
Šmykľavo v lese, trávnato pod Stohom, za chrbtom pozér skalnatý núti ma obzerať sa. Pri jednom takom obzretí vidím: dakto sa blíži. Dvaja sliezski ultras na tréningu. Dole zo Stohu akurát dobre lepilo, im to vraj „klouzalo“, asi zle obuli. Ťahám s nimi na Grúň, odtiaľ už sám, ale stále vo väčšom protismernom dave. Lanovka chrlí.
Horskí_bežci_v_náprahu,_smer_Grúň
Ďaleké obzory sú zakalené, bližšie pastelové, jeseň už naplno maľuje. Hromové a Chleb = mravenisko, Snilovské sedlo = megamravenisko, na Kriváň by som sa nepretlačil. Z jeho hrany cesta ďalej ešte horšia, nik nejde v protismere, všetci zavadzajú.
Hromovo-chlebové_mravenisko
Za Bublenom už pokojnejšie, len v traverze hadí rad. Dovolíte, s dovolením, prepáčte, ďakujem. Pramienok nesklamal, tankujem – keď neprší, aspoň kvapká, no som rád že aspoň to. Vodu som si minul. Hurá na Malý Kriváň, mám kade predbiehať, aj keď to nehrotím. Krásny hrebienok na záver a objímam obelisk. Objektívom.
...aspoň_kvapká,_ale_nesklamal,_pomohol
A zas horizont a za ním posledný hôľny úsek: Stratenec, Biele skaly, Suchý. Kosovka, lezecké vložky na spestrenie, nová vlajka veselo plápolá, pod ňou hasím hlad aj smäd. 10 minút stačí, rozchodiť tuhé nohy a davaj do lesa. Rozprávkového č.2.
Južný_vietor_ukážkovo_napriamuje
Studnička pod Magurou do žľabu čurká, dopĺňam druhý raz. O chatu sa ani neotriem, len obzriem, či niekto známy...? Nik, tak zvážnice smer Panošiná. Bajkeri, potom už len stopy po traktoroch a Malofatranskej stovke. Aj klieštiky a kontrola na Panošinej ostali od júla. Dávam si sľub: prídem to upratať. Z rúbaní nádherné pohľady na vyfarbené lesy pod Suchým.

Posledné kiláky v traverze dole lesom, čím nižšie tým krajším, zasa rozprávkovým. Len aj hluk pribúda, civilizácia a diaľnica sa zdola pripomínajú.

A už len studnička pri vstupe na Lipovec. Oplachujem, odsoľujem, tankujem a dáka polhodinka domov po asfalte, nech je to dĺžkou maratón. Mám odrobené, zajtra na klasickom maratóne v Košiciach nech sa naháňajú iní :-)

Rišo Pouš

Fotky Krivánska Malá Fatra z východu na západ


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Krivánska Malá Fatra z východu na západ
MiroV 29.11.2016
Velmi pekny foto report, ako by tam clovek bol...

RE: Krivánska Malá Fatra z východu na západ
slavo 29.11.2016
pekné. za koľko dáš takýto výletík?

RE: Krivánska Malá Fatra z východu na západ
JJ 29.11.2016
Veľmi pekné, známe a predsa vždy "pozerateľné" pohľady

RE: Krivánska Malá Fatra z východu na západ
Ripo 30.11.2016
Vdaka, ale v takom pocasi a prostredi fotak aj sam vyskakuje z vrecka :-))) Ozaj paradna prechadzka, ale o čas nešlo, v maratonkach nalahko sa to da, ked je clovek trochu zvyknuty na takyto druh pohybu. Od "asfaltu po asfalt" myslim ze to bolo okolo osem hodin...

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4444461