Turistika - Ľadovcová jaskyňa vo Val Roseg - Vetroplach magazin

Ľadovcová jaskyňa vo Val Roseg

17.02.2016
ladovcova-jaskyna-vo-val-roseg

 Švajčiarsko - Engadin - Val Roseg

Po extrémne teplom lete v ktorom dostali alpské ľadovce riadne na držku prišla o nič menej extrémna zima. Vianoce bez snehu vzbudzovali strach: "Čo tu tí hostia budú robiť?!"

Ako sa hovorí: "Všetko zlé je na niečo dobré!" príroda ponúkla aspoň na chvíľu originálne riešenie. Cez peknú jeseň domáci snoriči prieskumníci prišli na to, že v závere doliny Val Roseg pustil ľadovec riadne žilou a letné potoky vody v ňom vymodelovali krásne ľadovcové jaskyne. Ako tak pomaly prichádzala zima ale neprichádzal žiadny sneh, správa sa rýchlo rozšírila a do doliny začali prúdiť skupinky výletníkov.

 

Túru ku jaskyniam dokonca a úspešne ponúkala kancelária horských vodcov v Pontresine.

 

jaskyňa

 

Kým napadol sneh dalo sa na bicykli prísť ku hotelu a keďže záver sa ide po dlhom zamrznutom jazere tak našli sa ľudia ktorí si zobrali so sebou aj korčule. Takýto triatlon (bike, hike, korčule) si okorenili prehliadkou jaskýň a cestu naspäť ešte vylepšili zastávkou v reštaurácii hotela Roseggletscher.

Ku jaskyniam som sa dostal až neskôr. Nejaký ten sneh už ležal a tak som vyrazil vo fujavici na skialpových lyžiach. Na pásoch tam i naspäť. Jaskyňu som pozrel iba jednu, tú najväčšiu. Divadlo parádne. Taký malý div prírody, hlavne keď človek vie, že o rok to tu už asi vôbec nebude... prípadne bude všetko úplne ináč...

 

Moja prvá ľadovcová jaskyňa to ale nebola, pozrite si aj článok o jaskyni v Suldene vyzdobenej úžasnými kryštálmi. (Archív, odklik pod článkom)

 

Martin Bartoň

Fotky Ľadovcová jaskyňa vo Val Roseg


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Ľadovcová jaskyňa vo Val Roseg
sherpa 17.02.2016
krasne. hotovy CAD. 3. fotka v poradi vyzera ako kamzicia jaskyna v Tatrach. bola aj ozvena?

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4438949