Lomnický štít netradične

12.06.2011
lomnicky-stit-netradicne

          Lomnický štít bol dlhé roky považovaný za najvyšší končiar Vysokých Tatier. Aj keď dnes už vieme, že to nie je pravda, patrí naďalej medzi najvýraznejšie a najobdivovanejšie vrcholy Tatier. Na tomto nič nezmenila ani výstavba vysutej lanovky sprevádzkovanej v roku 1940.

 

Horolezecky navyhľadávanejšia je západná stena s množstvom ťažkých ciest. Stena tu má od Téryho žľabu až na vrchol 300 výškových metrov. Bol to práve Gypsi (Vlado Tatarka), ktorý inicioval zabezpečenie zostupu pod západnú stenu s reťazami. Výrazne tým uľahčil cestu horolezcom na nástup pod stenu a v prípade záchranných akcií majú aj záchranári zjednodušený život. Okrem klasickej "normálky " vedúcej z Lomnického sedla na vrchol sa v masíve Lomnického štítu nachádza ešte jedna "reťazová" ferrata. Tá vedie v severozápadnom hrebeni od Sedielka pod Lomnickým štítom

.

Prvovýstup týmto pilierom urobili v roku 1900 Karol Jordán s Jánom Franzom a asi aj preto sa tomuto výstupu, zabezpečenému reťazami a kramlami hovorí medzi lezcami slengovo: Jordánka. Čiže sme v masíve tohto populárneho štítu, na ktorý sa dá dostať lanovkou napočítali tri reťazami zabezpečené trasy.

 

Výhľady_do_Malej_Studenej_sú_úžasné

 

Naším cieľom bolo dosiahnuť vrchol spojením všetkých troch ferrát dokopy, a aby sme to nemali až také ľahké, tak sme sa rozhodli vystúpiť zo Starého smokovca, Malou Studenou dolinou a Filmárskym žľabom do Lomnického sedla. Odtiaľ sme už pokračovali normálkou v smere na vrchol, až kým sa traverzom vľavo nenapojíte na Gypsiho ferratu. Tu sa už začína veľkolepá túra vo vysokohorskom prostredí, traverz popod západnú stenu, výstup Téryho žľabom, výhľady na Lomnickej vežičke, výstup vzdušnou Jordánkou a na záver zostup po reťaziach normálkou do Lomnického sedla. Túru sme absolvovali 12.6.2011. Viac sa už dozviete z fotogalérie...

 

Určite najkrajšia tatranská túra, aká sa dá spraviť s využitím zaistených "reťazových ciest. Tieto zaistené cesty dnes slúžia predovšetkým horolezcom pri ich presune pod stenu alebo pri návrate z lezeckej cesty. Ak nieste lezec a napriek tomu by ste mali záujem o podobný zážitok rada je jednoduchá: absolvovať túto túru s horským vodcom.

www.mountainproguiding.com

 

 

Martin Bartoň

 

Fotky Lomnický štít netradične

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri