Poklad na striebornom jazere - Plitvice

24.11.2007
poklad-na-striebornom-jazere-plitvice

Národné parky Chorvátska sú vo svete pojmom. Ich svetovú popularitu odštartovali filmy šesťdesiatych rokov o Winnetuovi a v súčasnosti im robí reklamu cieľavedomá propagácia Chorvátska v zahraničí. Nie v každom prípade však musí ísť rozvoj cestovného ruchu ruka v ruke s devastáciou životného prostredia. Príjmy z nemalého vstupného umožnili tieto parky prakticky zakonzervovať a zabrániť nežiadúcej výstavbe. Túto jeseň som bol milo prekvapený, že v národnom parku Krka sa od mojej poslednej návštevy spred takmer dvadsiatich rokoch nič nezmenilo...

      Najznámejší národný park v Chorvátsku sú však bezpochyby Plitvické jazerá. Ležia vo vnútrozemí na hornom toku rieky Korana. V roku 1962 tu nemecký režisér Harald Reinl natočil film Poklad na striebornom jazere. Aj keď film bola fikcia, ten poklad tu skutočne je a zostal tu dodnes. Šance sa chopili chudobní obyvatelia neúrodnej krajiny a tento prírodný unikát premenili na zlatú baňu. Najdôležitejšie na tom všetkom bolo, že ľudia pochopili - na to aby tu chodili každý rok turisti z celého sveta a platili nemalé vstupné, musia tu prírodu zachovať v pôvodnom stave.


      A preto sú jazerá dodnes prakticky nepoznačené výstavbou, pribudla len sieť chodníčkov a drevených mostíkov. Aj vďaka tomu sa Plitvické jazerá v roku 1979 ocitli na zozname prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Turistov v cene vstupného (cca 600 sk na os. a deň) prevážajú po najväčšom jazere lode na elektrický pohon a v hustých lesoch jazdia vláčiky. V mieste hlavného vchodu vznikli predsa len menšie stavby, tie sa však strácajú v hustom lese.


      Dôležité upozornenie pre ľudí smerujúcich na pobrežie Jadranského mora. Ak by ste sa chceli zastaviť na kratšiu dobu a odbehnúť si pozrieť nejaké vodopády, tak by ste museli zaplatiť tak či tak dennú vstupenku (žiadna iná varianta nie je). Vzhľadom na rozľahlosť parku je to aj tak nezmysel. Na prehliadku celej sústavy jazier a vodopádov budete potrebovať celý deň aj s pomocou lodí a vláčikov. Takže môj tip: na Plitvice si nechajte celý deň.


V.

Fotky Poklad na striebornom jazere - Plitvice

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri