Sicília: Rocca di Novara 1340m.

04.09.2014
sicilia-rocca-di-novara-1340m-

Opúšťame mestečko Milazzo na severnom pobreží Sicílie a mierime do vnútrozemia ostrova, do hôr. Hneď ako odbočíme z  pobrežia, ruch ustáva. Premávka zrazu takmer žiadna. Serpentínami po úzkej ceste sa dostávame do mestečka, kde sa zastavil čas: Novara di Sicilia.

Toto schátralé starobylé mestečko nie je žiadnym centrom turistického ruchu, žije si svojím pokojným životom. Zastavujeme sa a dáme si prechádzku uličkami. Nikde nikto, sem tam nejaký domáci a kopec mačiek. V jednom z dvoch barov v centre si dávame bruschetu, najlepšiu akú sme na Sicílii jedli. Turista tu často nezablúdi. Socha Dávida symbolizuje boj za slobodu. Práve na Sicílii začal Garibaldi svoj boj za zjednotenie Talianska.

Toto mestečko je pozoruhodné ešte jednou zaujímavosťou. Vysoko nad ním sa týči strmý kopec. Trochu odvážne ho občas dokonca nazývajú aj Matterhorn Sicílie: 

Rocca di Novara 1340m .

Pokračujeme z Novary ďalej po ceste serpentínami smer Portella Mandrazzi 1125m. Toto cestné sedlo dokonca účinkovalo v Giro di Italia. Ešte pred sedlom však zastavujem na križovatke (foto) Bivio Fondachelli 974m., náš malý knižný sprievodca nás volá na nenáročnú a nie moc dlhú túru na vyhliadkový vrchol Rocca di Novara .

Rocca_Novara_vľavo

Parkujeme pri križovatke a vyrážame po neznačkovanej ceste prešlapanej pasúcimi sa ovcami. Po asi trištvrte hodiny prichádzame do sedla pod kopcom. Pasienky robia terén priehľadným, orientácia je ľahká. Najprv si dáme zachádzku na vyhliadkový kopec/plošinu oproti. Volá sa to Monte Ritagli di Lecca cca 1200m. Sú odtiaľto krásne výhľady a môžme si s odstupom popozerať aj náš cieľ - Rocca di Novara.

Blížime sa pod ňu po chodníčkoch vyšlapaných ovcami a zrazu sa objaví aj značka. Červená sa objaví až vtedy, keď už je smer výstupu jasný. Ľahkým terénom sa serpentínami v južnom svahu dostaneme až na vrchol. Pod vrcholom prechádzame popri v Taliansku neodmysliteľnej madonny. Na vrchole je veľký kríž a super výhľady. Škoda, že viditeľnosť nie je ideálna ale aj tak sa na vrchole zdržíme a nasávame výhľady na Sicíliu.

Etna, náš ďalší cieľ je taká obrovská, že aj napriek oparu je jasné kde asi je...

Vraciame sa tou istou cestou k autu. Obdivujeme borovicovo - píniový les. Je to pre nás predsa len trošku exotika...

 

M.Bartoň

 

Fotky Sicília: Rocca di Novara 1340m.

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Sicília: Rocca di Novara 1340m.
Jano 04.09.2014
Martin, vdaka za Siciliu, podane ako na lopate, vyuzili ste ten vylet naplno a vidime aj nieco nove.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri