Turistika - Slovinsko: Bovec maratón + pár turistických tipov v okolí - Vetroplach magazin

Slovinsko: Bovec maratón + pár turistických tipov v okolí

29.10.2017
slovinsko-bovec-maraton-par-turistickych-tipov-v-okoli

Po minuloročnom bežeckom zážitku z boveckého maratónu sme sa rozhodli vrátiť na miesto činu aj tento rok. Keďže sme prišli o pár dní skôr, rozhodli sme sa v rámci ,,aklimatizácieʺ čo to poobzerať. Predpoveď počasia nebola veľmi priaznivá a nakoniec sa aj do bodky vyplnila, a tak sme toho až tak veľa nestihli, ale aspoň niečo.

Vrch Svinjak 1653 m
Menovaný vrch je často nazývaný aj Slovinským Matterhornom, najskôr kvôli jeho tvaru, ktorým ho pripomína. Týči sa na dedinkou Bovec a je jej dominantou. Nájdete ho na každej druhej pohľadnici a magnetke a každý turista má aspoň jednu fotku s ním v pozadí. Keď sme hľadali informácie ohľadom možnosti turistickej trasy, natrafili sme len na množstvo českých webstránok, ponúkajúcich svojich sprievodcov, ktorí nás ako jediní môžu dostať na vrchol :-) Nakoniec sme sa spýtali domácich a o hodinku sme na vlastné oči videli, že na tento pekný kopček vedie perfektne značená turistická cesta. Začiatok značenej trasy je na parkovisku v dedinke neďaleko Bovca v Kal Koritnici (460 m). Podľa údajov o nadmorskej výške sme hneď zistili, že nás čaká pekný výšľap s 1200-metrovým prevýšením. Údaje na informačnej tabuľke uvádzajú, že celá túra hore - dole by sa mala dať zvládnuť za päť hodín. Reálne sa to dá stihnúť aj oveľa skôr. Trasa je veľmi pekná a hlavne výhľad stojí za to, keďže Svinjak stojí osamotene, akoby uprostred údolia Julských Álp.

 

Jazerá Bled a Bohinj
Počasie sa pomaly ale isto zhoršuje, a tak sme nútení riešiť náhradný program. So začiatkom „monzúnu“ sa presúvame jedným z horských prechodov ku známemu a často navštevovanému slovinskému jazeru Bled. Za priaznivého počasia je jedným z najfotogenickejších miest. Už 10 km dopredu nás upozorňujú na túto prírodnú atrakciu množstvá pútačov s klasickým obrázkom - malebný ostrovček s kostolom uprostred jazera a v pozadí sa vypínajúca panoráma zasnežených Julských Álp. Vo finále sme videli ostrov s kostolom, hory boli stratené v hmle, ale za výdatného dažďa sme si aspoň vyšliapali k hradu nad jazerom. Miesto je navštevované davmi turistov a aj v takomto počasí sa to tam nimi len tak hemžilo. Okolo je množstvo reštaurácií, obchodov a hotelov, takže máte skôr pocit, že ste v meste a nie v prírode. Pravým opakom je jazero Bohinj, nachádzajúce sa neďaleko. Je zasadené priamo v prírode, v okolí nie je toľko stavieb, a teda odpadá celý ten cirkus okolo.
Bohinj

 

Bovec maratón
Obdobie dažďov naberalo na sile a ak sme aj na začiatku dúfali, že sa prvé tri dni vyprší – nestalo sa tak. Štart maratónu a polmaratónu sa odohráva nie v daždi, ale v lejaku. Je nám to už viac - menej jedno, keďže sme do nitky zmokli už pri presune z ubytovania na štart. Toto je už tretí ročník a počet pretekárov sa od minulého roka znásobil. Maratóncov je okolo 400 a polmaratóncov okolo 2600. Keďže na týchto pretekoch nie sú žiadne finančné ani vecné výhry, účastníkov tvoria čisto amatérski športovci a nadšenci behu. Organizácia je napriek tomu perfektná a na jednotku a prostredie aj napriek počasiu úžasné. Lejak sa stupňuje a po hodine od štartu prechádza pozvoľna do búrky. Do cieľa dobieham za dunenia hromov a blýskania. Napriek tomu si stále stojím za svojim názorom, že toto je jeden z najkrajších behov, aké som si mohla zabehnúť. Suchou nohou z tohto veru nevyviazol nikto, zmokli sme všetci rovnako, ale ani tak som nestretla na trati ani v cieli nikoho, kto by sa neusmieval. Tak hádam zas o rok...

 

Sisa

Fotky Slovinsko: Bovec maratón + pár turistických tipov v okolí


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Slovinsko: Bovec maratón + pár turistických tipov v okolí
Jano 30.10.2017
Sisa,dobry nos,ved Julske Alpy su Dlomity za hranicou,to sa musi poznat. Jednotku za vyber. Jano

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4495980