Starohorské vrchy na bežkách

24.02.2019
starohorske-vrchy-na-bezkach

Vydarený prachový január plynulo vystriedal odmäknutý február. Bežkárov čoraz väčšia snehová bieda v dolinách vyháňa do hôr. Tam však už na nich škodoradostne striehne doba ľadová. V teréne si plasťáky bez hrán veľmi neporadia, a tak prichádzajú na rad upravené bežkárske trate a strediská. Nieže by tam bolo menej ľadovo, ale upravené je upravené.

 

Eldorádo bežkárov na Skalke zažíva z roka na rok čoraz väčší pretlak, no našťastie sa dajú nájsť na Slovensku aj iné veľmi vydarené alternatívy. Jednou z núkajúcich sa možností sú Donovaly. Ponuka pre bežkárov tu nekončí len nejakým malým tréningovým okruhom. Pravidelne upravované bežecké trate v lone Starohorských vrchov majú dĺžku niekoľko desiatok kilometrov a siahajú až po lyžiarske stredisko Šachtička.

 

Bežkárske_okruhy

Bežkárske ihrisko tu tvoria štyri samostatné trasy, ktoré sa dajú navzájom pekne kombinovať a dopĺňať. Hlavnou je takmer 15-kilometrová trasa z Donovál na Šachtičku. V teréne je značená zeleno-oranžovou značkou a vedie lesmi aj rozľahlými lúkami s krásnymi výhľadmi na Veľkú Fatru alebo Poľanu. V lokalite Žliabkar (Izbica) na ňu nadväzuje alterntívna 6,5-kilometrová trasa popod Jelenskú skalu, ktorá takisto končí na Šachtičke. Otvára sa tak možnosť túto časť trasy si pekne zokruhovať. K tomu sa dajú kilometre nahnať aj využitím dvoch krátkych nenáročných okruhov s názvami Močiare a Polianka. Všetky trasy sú v teréne poctivo značené a ich podrobný popis sa dá nájsť napr. tu: https://www.parksnow.sk/zima/lyzovanie-bezecke_trate.php

 

Okrem týchto hlavných tratí možno natrafiť aj na novoupravovaný Špaňodolinský okruh (6,8 km), na ktorý sa dá napojiť v sedle Dolný Šturec. Svoju trať okolo Selčianskeho dielu (16 km) si upravujú aj v neďalekom stredisku Selce-Čachovo. Tieto však bližšie preskúmané nemám. Ďalších neupravovaných variánt je v tejto lokalite habadej, využívajú väčšinou bohatú sieť cyklotrás. Zostúpiť do civilizácie možno napr. od sedla Žiare na Baláže, či poza Panský diel do Sásovej. Improvizácii sa medze nekladú. A tak kým nenasype bežkárom novú snehovú nádielku, dá sa na tomto ihrisku celkom slušne vyblázniť.

 

Pozn.: Fotky nie sú aktuálne, len motivačno-ilustračné!

 

 

Jaraba

 

Fotky Starohorské vrchy na bežkách

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri