Ston - malý čínsky múr

04.07.2008
ston-maly-cinsky-mur

Chorvátske mestečko Ston sa nachádza na južnom Jadrane, asi 50 km severne od Dubrovníka. Rozprestiera sa na úpätí hory Pozvizd, na mieste, kde sa od pevniny oddeľuje poloostrov Pelješac. Cez toto starobylé mestečko prechádza tzv. Pelješacká transverzála - hlavná cesta, ktorá vedie pozdĺžne celým poloostrovom. Prechádzajú po nej všetci turisti, mieriaci na ostrov Mljet, Korčulu, alebo na Orebičskú riviéru na Pelješaci. Väčšina z nich tadiaľto len prefrčí v aute vykrúcajúc krk, :"Že čože je to tam hore?"
                    V Stone sme sa zastavili nakrátko už pred časom, po ceste na ostrov Mljet. Už vtedy ma zaujali hradby nad mestom, ktoré akoby obkolesovali, celú horu. Po tomto prvom kontakte, sme sa tu vrátili po dvoch rokoch späť. tentokrát už vybavený teoretickými znalosťami s cieľom hradby, ktoré sú stále v rekonštrukcii prejsť ako sa len bude dať.
                    Ston je starobylé mestečko, na ktorom hneď upúta jeho architektúra: je totiž v tvare kocky a všetky uličky idú do pravého uhla. V stredoveku bolo toto miesto známe predovšetkým soľnými poliami, kde sa odparovaním získavala soľ z morskej vody. Mestečko vtedy patrilo pod Dubrovnícku republiku a na jej podnet sa začalo budovať mohutné opevnenie, ktoré malo ochrániť toto strategické miesto pred prípadným útokom.
                    Hlavnými opornými bodmi opevnenia boli pevnosti v Stone, Malom Stone a na vrchu Pozvizd. Navzájom boli poprepájané mohutnými hradbami, ktorých celková dĺžka je vyše 5 km. Mesto Ston je okrem toho obohnané vlastnými hradbami o dĺžke asi 1km. Tie sú už celé sprístupnené a prechádzku po nich môžem odporúčať nielen kôli supervýhľadom, ale aj kôli nulovým nákladom: parkovisko i prehliadka hradieb je zdarma.
                    Hneď po príchode sme sa pri zmrzline informovali u jedného čašníka na možnosť prejsť po hradbách až do Malého Stonu. Odpovedal nám: "Môžete ísť, ale len na vlastné nebezpečie, hradby sú stále v rekonštrukcii. Viac nám netrebalo, a na druhý deň sme o piatej podvečer vyrazili na hradby. Podliezli sme tyč, ktorou bol prehradený prístup a začali stúpať po hradbách do kopca. Na týchto miestach boli takmer stále schody, naberali sme rýchlo výšku a pomyslel som si: "Tak tu nebude nikdy návštevnosť ako v Dubrovníku, komu by sa tu chcelo šlapať do kopca a v letnej horúčave."
                    My sme mali šťastie . bolo zamračené, takže sme sa vyhli úpalu, ale na druhej strane tie fotky sú také aké sú: odfotené podvečer pri zamračenej oblohe. Na viacerých miestach bolo vidno, že sa tu ešte precuje. Nestretli sme však nikoho, ak nepočítam jedného vyplašeného hada. Na exponovaných častiach bolo už všade namontované zábradlie a prechádzka po hradbách bola úplne v pohode.
                    Pred Malým Stonom sa z hradieb schádza na chodník, pevnosť, kde končia je v schátralom stave. Po krátkej prehliadke mestečka sme sa vrátili naspäť po novučičkom chodníku vedľa hlavnej cesty do Stonu a uzavreli sme tak okruh, ktorý určite stál zato...

Ston info:
- v blízkosti mesta sa nedá kúpať, 3km smerom na západ je nádherná zátoka Prapratno s pieskovo-kamienkovou plážou a kempom v olivovom sade
- bezplatné parkovisko sa nachádza hneď pri vstupe do mesta vľavo( od pevniny)
-okrem hradieb a pevností sa nachádza v Stone a okolí niekoľko ďalších významných pamiatok: Sorkočevicov palác z r.1573, Františkánsky kláštor z r. 1347
-Chorváti zaradili Ston a jeho hradby medzi pamiatky navrhnuté na zaradenie medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO

M.Bartoň

Fotky Ston - malý čínsky múr

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri