Turistika - Trek po nebeskom horizonte, alebo po stopách goralov. - Vetroplach magazin

Trek po nebeskom horizonte, alebo po stopách goralov.

16.12.2010
trek-po-nebeskom-horizonte-alebo-po-stopach-goralov-

           „Navštív raz za rok miesto, kde si nikdy predtým nebol“, píše sa okrem iného v liste Dalajlámu k novému tisícročiu. A práve na toto som myslela,  keď som jedného dňa zhliadla na kamošovej webstránke zaujímavé fotky zo stretáviek goralov. Prekrásne scenérie sa striedali so zábermi ľudkov, poobliekaných v klasických goralských krojoch. Goralskú párty už asi tento rok nestihnem, ale ten výhľad a vŕšky okolo - to tam predsa muselo zostať, napadlo ma. Tip na najbližší trek bol na svete. Keďže autor inšpirujúcich fotiek bol kdesi v zahraničí a nepripojil k nim GPS súradnice, chvíľku mi trvalo zistiť, kde sa vlastne toto miestečko nachádza. Ale ako hovorí pomaly už ľudová múdrosť: všetko je na webe - a bol by v tom čert, keby to nebola pravda.


A tak sme si jedného rána povedali, že sa teda ideme mrknúť, kde sa to tí gorali stretávajú. Keď sme zaparkovali v Roháčskej doline, zistili sme, že počasie na túru je takmer „ideálne“. Krásna šedá hmla, viditeľnosť tak 10 metrov. No nič, treba to poňať kondične - dáme aspoň časovku po serpentínach do sedla Zábrať a potom sa uvidí čo a ako, povedali sme si. Už po prvých troch serpentínach začala ale hmla blednúť a kdesi v polovici cesty do sedla sme boli zrazu „vyliečení“ z hmlovej depresie. Inverzia, z ktorej sme vyšli, by mohla byť jednou z milióna odpovedí na otázku, prečo človek chodí do hôr. Príroda si pre nás prichystala neskutočné divadlo, ktoré sme v ten deň videli len my a traja Poliaci, ktorých sme stretli na hrebeni. Tu sú slová zbytočné, pre lepšiu predstavu odporúčam hodiť očkom na fotky dole :-)


Zo sedla Zábrať sme pokračovali na vrch Rákoň a odtiaľ po hrebeni Dlhého úplazu. Toto všetko tvorí poľsko-slovenskú hranicu. Poľská aj slovenská strana plávala v mori hmly, na hrebeni ani nohy a azúrová obloha – sen každého turistu. Miestom už spomínaných „goralských mítingov“ a zároveň miestečko z kamarátových fotiek je vrch Lúčna – hlavný bod našej cesty. Z poľsko-slovenského smerovníka na vrchole sa dozvedáme, že sa oň delíme aj s bratmi Poliakmi.


Z Lúčnej, napojac sa na zelenú značku, dostávame sa k ďalšiemu zaujímavému vŕšku. Osobitá stojí trošku bokom od hrebeňa. Prapôvod vzniku jej názvu sa dá celkom jednoducho objasniť. Stačí si preň vyliezť hore a ak je aspoň trochu dobrá viditeľnosť, každý pochopí prečo je Osobitá osobitou. Tak aj my, o poznanie bohatší :-) schádzame po zelenej dolu na Zverovku. Približne 6-hodinové neuveriteľné kino sa končí a už teraz viem, že na tento film nikdy nezabudnem.Sisa
 

Fotky Trek po nebeskom horizonte, alebo po stopách goralov.


Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4249399