Turistika - Vodopád v Došnej (a Belianska dolina) - Vetroplach magazin

Vodopád v Došnej (a Belianska dolina)

10.05.2018
vodopad-v-dosnej-a-belianska-dolina-

Malý, ale pekný. Donedávna ukrytý pred očami väčšiny turistov vo Veľkej Fatre, v hornej časti Belianskej doliny, takmer v ústí jednej z jej bočných doliniek - Došnej. Len zopár stoviek metrov vyššie od miesta, kde pri chatovej osade Havranovo odbočuje zelená značka z doliny prudko do kopca, smerom na Borišov. Ale v r. 2013 členovia KST Turiec dotiahli k vodopádu žltú značku. Pohodlne z Havranova po asfaltke, asi kilometer, len posledných hádam 200 metrov (po odbočení z cesty) bolo treba spraviť kopaný chodník vo svahu. Ďakujeme.

Vodopád má asi šesť metrov a tri stupienky, prerezáva sa mohutnou skalnou bránou. Susedí s NPR Borišov, ale aby si nik nemyslel, že je to tu nejaký človekom nedotknutý prales – ponad vodopád vedie pomerne nová zvážnica do Došnej doliny :-) Oplatí sa po nej kúsok vyššie ešte zájsť, sú tam pekné bralá a skalné brány. Síce by sa vraj nemalo, akože sme v národnom parku, ale keď môžu traktory tade behať?

Len kvôli vodopádu ak by sem niekto chcel, tak najlepšie na bajku: z Belej je to asi deväť kilákov, od zákazu vjazdu v doline pri horárni (kde sa dá nechať auto) asi šesť. Po dobrej, aj keď vekom načatej lesnej asfaltke, takže mtb/cross/gravel. Cesťák tu neničte :-) Dolina je jedna z tých „nič moc“, dole dosť ťažia drevo. Až od Šindelnej opeknie, zbralnatie, zúži sa miestami až do kaňonu. A v Havranove cez víkendy bufet aj pre pocestných :-)

Rišo Pouš

Fotky Vodopád v Došnej (a Belianska dolina)


Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4421065