Zimný Manín

01.05.2013
zimny-manin

Masívom Veľkého Manína v Strážovských vrchoch vedie okružný chodník, ktorým sa 10-minútová prechádzka známou tiesňavou dá natiahnuť asi na 4 hodiny. Začína pri chatovej osade (žltá značka), na rozdýchanie stúpa mierne popod les a popri minerálnom prameni, kde sa otvorí prvý pohľad do Považia. Potom čoraz strmšie lesnou cestou a keď je to už príliš, začínajú serpentíny. Väčšinou po rúbanisku, takže ďalšie srdcervúce výhľady. Oproti vidno Považský hrad.

 

Nad serpentínami sa chodník zrazu rozdvojuje a značiek, ktorých bolo dovtedy až až, zrazu niet v dohľade. Logika velí rovno, lebo odbočka je prudko vľavo. Ale tá je správna, to „rovno“ vedie na vrchol Veľkého Manína. Škoda že bez označenia. Na vrcholovej lúčke kamenná pyramída obkolesená lesom, čiže výhľad od jari do jesene nulový, v zime taký 10-percentný :-)

 

So žltou ide aj náučný chodník, ale nič nenaučí, lebo všetky tabule sú v doline popri ceste. Aspoň úplne hore by to chcelo tabuľu, prečo sa to tam volá Vápencová jaskyňa. Nasleduje strmý a rovný, ale o to kratší zostup po spádnici mladým lesom na križovatku so zelenou. Tá už spoľahlivo vedie do Záskalia. Po opustení lesa značku opúšťa náučný chodník, žiadna škoda :-) Ale sú tu nové výhľady – tentoraz na Kostoleckú tiesňavu s jej typickým previsom pod „strechou“ masívu Drieňovka.  Okruh sa dá uzavrieť po asfaltke priamo cez Manínsku tiesňavu, čiže to najlepšie na koniec. A na koniec konca „čerešnička na torte“. Lebo pár desiatok metrov nad spodným, najužším miestom tiesňavy je vyhliadka na okolité bralá. Vedie tam chodník z „Rozprávkovej lúčky“. Netrafiť naň mostíkom cez potok sa nedá.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Zimný Manín

Diskusia

RE: Zimný Manín
Jaraba 03.05.2013
Od Vápencovej jaskyne vedú vychodené chodníčky na krásne skalné vyhliadky, odkiaľ je Malý Manín a Súľovské skaly ako na dlani. Oplatí sa kúsok si zájsť. Ale žiadnu jaskyňu som ani tam nenašla :o)

RE: Zimný Manín
Chellomax (chellomax@azet.sk) - 19.12.2013
Ahoj, Vápencovú jaskyňu som nenašiel, ale Partizánska vápencová jaskyňa sa nachádza do cca 250m od tabule. Je oficiálne sprístupnená, ale schovaná a neoznačená. Umiestnená v brale nad Záskalím, vstup zo severnej strany. :)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri