Turistika - Zo Zakopaneho na Liptov je príjemných 52km - Vetroplach magazin

Zo Zakopaneho na Liptov je príjemných 52km

29.05.2016
zo-zakopaneho-na-liptov-je-prijemnych-52km

Pamätám si časy, keď medzi Liptovom a Zakopanym premával malý poľský mikrobus. Žiaľ, tie časy sú dávno preč a aj napriek heslám a gestám, aká dôležitá je cezhraničná spolupráca často končia niekde zabudnuté alebo ešte lepšie, vyhlasuje sa, že popod Tatry spravíme tunel :).

 

Ak sa chcete dostať do Zakopaného, zabudnite na slovenské cestovné poriadky, v nich nič nenájdete. K dopravcovi Strama som sa dostal ako slepá kura k zrnu. Je to poľská spoločnosť, ktorá rieši linku AquaCity Poprad – Zakopané a späť. Cena lístka je cca 5 Eur a cesta trvá cca 1h 50min. Ja som zvolil prvý ranný spoj o 8:50. S malým meškaním sa dalo v Zakopanom začať trasu krátko po 11-tej, čo je na júl celkom príjemný čas, hlavne ak chcete dobehnúť domov ešte za vidna.

 

Od stanice v Zakopanom po prvý turistický chodník v lyžiarskom stredisku je to približne 4km. Tam vás bude čakať rampa a búdka s výberom vstupného do Tatier. Našťastie pani brala aj Eurá. Po dlhoočakávanom výbehu na žltú značku smer Przeł. Między Kopami. Hore nádherný výhlaď, ľudí na mraky a krásny širkoký chodník na ďalšie rázcestníky Murowaniec, Sucha dol. Staviańska, Suché sedlo.

 

Pod Kasprovým sedlom je to čistý konzum. Je tu možné vidieť všetko možné od chlapov s dáždnikmi proti slnku až po paničky na štekloch. Hore mám za sebou 11km/1100+ a dávam pauzu tesne pod hrebeňom, čumiac do nekonečnej a ľudoprázdnej Tichej doliny.

 

Poľské_Tatry

 

Do Tichej zo Suchého sedla pokračujem na rázcestník Liptovský košiar. Toto prostredie je ako Déjà vu z filmu Erika Baláža – koska vo svahu, zarastený chodník a veľké papradie.Užívam si to, nikoho nikde, som tam sám a len si v duchu opakujem, že strážcovia divočiny o mne vedia a preto nebude žiadne zoči-voči. Pri piatom výtruse uprostred cestičky siaham po tej malej píšťalke na ruksáku :). Po nástupe na asfaltku pod košiarom už stretávam cyklistu a nádhernú vôňu materinej dúšky a kvitnúcich lopúchov.

 

Občerstvovačku č.2 volím na Podbanskom v bufete, čapujú tu kofolu. Skúšam aj telefonát na HZS s otázkou, či už je prečistená magistrála po kalamite pod Bystrou. Operátorka nevie, ale aj tak padlo rozhodnutie, že to skúsim. Od Podbanskeho ešte bojujem po mäkkučkej magistrále k ďalšiemu bufetu v ústi Račkovej doliny, kde si doplňujem zásoby koly a ďalej už len ku Žiarskej a dolu asfaltkou do LM.

 

Michal Stromko

Fotky Zo Zakopaneho na Liptov je príjemných 52km


Diskusia
Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4501569