Nonstop beh hrebeňom Nízkych Tatier 2013

23.06.2013
nonstop-beh-hrebenom-nizkych-tatier-2013

Deň pred tohoročným štartom bol slnovrat a teplomery šaleli niekde tesne pod štyridsiatkou. Na sobotu bol ohlásený nejaký slabší frontík s búrkami a krúpami. Po minuloročnom ideálnom počasí sa príroda zas hotovala ukázať, ako vie drinu na hrebeni „spríjemniť“. Napriek prognózam prihlásených bolo 127 ľudí, na štart ich prišlo asi 132 a do cieľa len o málo menej, napriek počasiu. Lebo to bolo poriadne letné: veľa pretekárov sa sťažovalo, že už pri výbehu na Štefáničku vypotili litre. Potom síce v najvyšších partiách hrebeňa bolo príjemne (pod mrakom s vetríkom), ale za Chabencom so stratou výšky stúpala teplota a mraky mizli. V okolí síce boli prehánočky, aj búrka prebehla okolo, ale našťastie netrafila hrebeň. Do cieľa tak prichádzali poriadne nasolené kusy mäsa a viacerí si to „vyžrali do dna“ - podľa časov horších o dobrú polhodinu oproti ich štandardu.

Na štarte na Trangoške všetko skoro po starom, len do povinnej výbavy okrem vody pribudla vetrovka. Zafrfľali si niektorí, že musia blbosti so sebou ťahať, väčšine to bolo jedno, aj tak nosia batohy so všetkým :-) A novinkou bol aj „štartovný košiar“. Streliť sa podarilo síce až pár sekúnd po štarte, ale potom už šlo všetko dobre. Hore prvým kopcom sa presadili skialpinisti - Milan Madaj s Marekom Litvajom bežali spolu ešte okolo Kamienky, za nimi diera 5 minút a traja prenasledovatelia. Potom už sa to trúsilo po jednom, dvoch, troch...

Marek vydržal po Ďurkovú, ale neprepadol sa veľmi, len na výborné tretie miesto. Milan to dal suverénne za 4:41 (bez problémov, vraj len s riadnym smädom) s 15-minútovým náskokom pred trojicou prenasledovateľov Kamil Vyhnička, Marek Litvaj a Zdenko Žuffa, ktorí sa dovalili tesne po sebe v ani nie minútových rozostupoch. Piaty Poliak Zebracki dobehol po ďalších 6 minútach, tesne nad 5 hodín.

Medzi ženami prvá na Chopku Jana Janočková nevydržala do cieľa a prvé miesto v tesnom  súboji vybojovala za 6:18 Silvia Petrjanosová pred Kateřinou Mandulovou. Tretia Alžbeta Železníková prišla s odstupom 11 minút.

To už sa husto do cieľa trúsili aj polmaratónci, ktorých bolo tradične menej ako masochistov na dlhej trati, aj keď tento rok sa bežala „polka“ okrúhly desiaty raz. Vyhrali to Pavel Brýdl a Lucia Kamenská, ale vôbec neboli menej špinaví ako maratónci. Ktovie kade ich organizátori povláčili :-) Podrobnejšie výsledky sú samozrejme na stránke Nonstop behu.
Počasie na Donovaloch nakoniec vyšlo akurát tak, že sa mohlo sedieť, piť a kecať na tráve, tak ako to má byť po dobrom výkone. Organizátori to celé tradične zvládli na jednotku, aj keď tých Keňanov sa im akosi nedarí dovliecť, aby padol bradatý traťový rekord. Alebo to chce len správny vietor?