Aktuálne: Etna - sopka pred výbuchom

17.06.2014
aktualne-etna-sopka-pred-vybuchom

Dnes priniesli čerstvé správy novinku aj o výbuchu sopky Etny. Na Sicílii začali letnú turistickú sezónu parádnym ohňostrojom. Etna je v podstate nepretržite činná sopka. Jedna z najaktívnejších na svete. Podobné veľké výbuchy sa však objavujú raz za pár mesiacov, alebo aj rokov.

V prípade podobného ohňostroja nasleduje samozrejme uzatvorenie ciest v okolí a celý turistický cirkus  okolo lanovky pri Rifiugo Sapienza bude určite tiež stopnutý. Vzhľadom na veľký mrak sopečného popola už bola stopnutá aj letecká doprava v Catanii. Zrejme si ešte spomeniete, ako obrovský mrak podobného popola z Islandu ochromil pred časom leteckú dopravu vo veľkej časti Európy.

 

Posledné väčšie soptenie na Etne bolo pomerne nedávno v zime. Ako spomienka naň je možné ešte v letoviskách vidieť nánosy čiernej škváry. Jej spad dokonca zničil či poškodil slnečné kolektory na pobreží, vzdialenom od sopky desiatky kilometrov.

 

Bola to náhoda alebo osud, že len pár dní predtým ako Etna začala poriadne soptiť, stála na okraji jej južného krátera jednotka VetroTeamu. Ponúkame vám teraz fotostory z výstupu na sopku krátko pred výbuchom. Podrobnosti o výstupe na Etnu, množstvo užitočných rád a reportáže z túr v okolí prinesieme na stránke neskôr.

Vychutnajte si teda obrázky z výstupu do miest, kde sa podrážky priliepajú na horúcu zem, sfarbenú od síry do žlta.

 

M.Bartoň

použité boli aj fotky z webkamery

Fotky Aktuálne: Etna - sopka pred výbuchom

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Aktuálne: Etna - sopka pred výbuchom
Jano 17.06.2014
Martin, uz ten smrad je strasny, ale stastie bolo s vami.

RE: Aktuálne: Etna - sopka pred výbuchom
sherpa 18.06.2014
nemali ste lyze....sopka sa vam pomstila ale stihli ste to napeso ubehnut :-) vdaka kondicke. pekne divadlo.....ale treba si kupit listky do zadnej rady.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri