Blatnickou dolinou na Ostrú

04.09.2012
blatnickou-dolinou-na-ostru

Susedka známejšej Gaderskej doliny vo Veľkej Fatre má menej bralnaté dno, ale je viac otvorená, preto lepšie vidieť na bralá vysoko v masíve Ostrej na jej severnej strane. Ale aj nižšie, popri ceste sa niečo nájde – hneď v ústí skalné steny obsadili lezci a vyššie v doline vedie cesta aj popod skalné okno a zopár vežičiek. Jej šotolina je príjemná pre nohy. Mierne stúpanie, takže aj cyklotrasa. Kto sa tu nevyzná, trafí tiež – na konci Blatnice smerovky do oboch dolín a do Blatnickej aj nový mostík. Konečne, tie brvná už dlho hnili. Ale obnovili ich kvôli turistom či kvôli kamiónom s drevom?

 

 

Hodinu od ústia žltá odbočka do doliny Juriašovo znamená koniec prechádzkovej srandy. Na Ostrú je blízko, ale ako hore strechou! A ešte južným svahom, v lete dokonalá rozkoš :-) Ešte že v tieni lesa. Po pár sto metroch posledná možnosť dotankovať – z bočnej dolinky vyteká čosi, ale len taký cícerok. Inak je Juriašova suchá, chodník riadne prašný, rozchodený na kašu, len zopár odpočinkových serpentínok na obídenie skalných prahov. Najkrajší je keď opadnú listy, to vidieť žiarivo biele steny naokolo.

 

 

Pod sedlom Misa sklon už menší, chodník lezie z lesa a nad sedlom sa otvárajú výhľady – najmä dozadu na hlavný hrebeň. Zadná Ostrá už je na skok, kľučkovaním pomedzi bralká a stromy. A z nej hrebeň, ostrý ako britva, na tú hlavnú Ostrú (1247m). Na záver výstupu spestrenie – schody ako do neba, pár metrov reťazí a prielez skalným oknom. A zhora rozhľad: rovných 360! Len ľudí je tu vždy ako hadov.

 

 

Smerom dole sa treba trocha vrátiť, do sedla. (Chodník z vrcholu na opačnú stranu spomínať nebudeme že? :-) Keďže sa v NP mimo značiek nesmie. Hlavne že tam majú poľovníci zrub...) Dolu do Konského dolu chodník tiež riadne rozmlátený, traverz v strmom svahu. Komu bolo málo, po ceste je ešte jedna vyhliadka (treba odbočiť), hneď ako skončí najväčšia strmina pod sedlom. Potom ešte pár skalných stien popri chodníku a už len nekonečné klesanie čoraz menej strmým Konským dolom až do Gadera – priamo k hotelu.

 

Že je to okruh len na 5 hodín? Málo na celý deň? Stačí si dopoludnia zbehnúť „na krv“ Beh Gaderskou dolinou (vždy v polovici augusta, 15km) a popoludní bude stačiť na dorazenie aj toto :-)))

 

Rišo Pouš

 

Fotky Blatnickou dolinou na Ostrú

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri