Cez Urpín do Bystrice

09.07.2017
cez-urpin-do-bystrice

Nie, žiadna pivná turistika, len krátka prechádzka: z Hornej Mičinej cez Kozlinec, Vartovku a Urpín do mesta. Tak na tri hodky, pohodovo, aj pred večerou sa dá. Lebo Urpín pozná každý, aspoň z počutia, že? Ale mať ho ako turistický cieľ, keď je priamo nad mestom? Skôr taký piknikový...

 

Prechádzka je to síce krátka, ale cestou sa núkajú veľmi pekné výhľady do krajiny, kvôli ktorým sa oplatí postáť. Na začiatku (na žltej z dediny a potom na modrej v stúpaní na Kozlinec) sú výhľady najmä na východ k Poľane a na západ na Kremnické vrchy. Na hrebeni medzi Kozlincom a Vartovkou je pár priehľadov cez rúbaniská - najmä k Prašivej a nízkotatranskému hrebeňu. Na záver sa z urpínskych lúk ukazujú Starohorské vrchy s Panským dielom a vzadu Krížna. A z bralnej vyhliadky na odbočke z chodníka vidno celú juhozápadnú časť mesta.

 

 

Cesta vedie prevažne v tieni stromov, takže aj v horúcich letných dňoch je príjemná. Na začiatku je „cezpoľná“ asfaltka lemovaná krovinami a stromoradiami, výstup na Kozlinec od salaša vedie otvorenými lúkami tiež len minimálne. Potom už les až na Urpín. Od ruiny hornej stanice lanovky krátka odbočka k tej vyhliadke nad mestom a zostup k „malej“ železničnej stanici rozhraním lesa a lúk ku kalvárii, a odtiaľ serpentínami.

 

 

Celé je to aj bajkovateľné, ale lepšie v opačnom smere, lebo sklon chodníka je takto pri niektorých stúpaniach miernejší, jazditeľnejší. A veľmi pekne sa dá prechádzka nadstaviť, ak zmeníte východisko za Vlkanovú a na modrú značku na Mičinských lúkach sa napojíte z opačnej strany. Peťovská dolina je veľmi pekný kúsok krajiny.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Cez Urpín do Bystrice

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Cez Urpín do Bystrice
sherpa 10.07.2017
perfektne slnecne digitalky! take s farebnymi drahami som este nevidel.

RE: Cez Urpín do Bystrice
Jozef Baran (jozefgemercan@gmail.com) - 13.07.2017
Som z BB a poznám dokonale túto turistickú trasu,je to ozaj príjemná a zaujímavá prechádzka či v lete,alebo aj v zime

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri