Cez Veľký bok na Beňušku

07.08.2016
cez-velky-bok-na-benusku

Povinnosti posledných týždňov mi neumožňujú tráviť v horách toľko času, koľko by som chcela (a potrebovala). Neblahé účinky takéhoto stavu sa začínajú prejavovať, preto ma náznak pekného víkendu ťahá konečne mimo civilizáciu. Cieľ nosím v hlave už nejaký ten čas, pre osvieženie plánov si pribalím aj spacák. Veľký Bok čaká!

Štartujeme v Malužinej (733m) krátko po obede. Času do večera máme habadej, tak sa neponáhľame. V tieni doliny vládne príjemné leto, popri ceste jahody nás lákajú na hody. Cestou míňame niekoľko chát a horární. Inak je dolina dosť pustá, dlhá a vôkol sa rozprestiera prevažne mesačná krajina, zničená kalamitami a následnou ťažbou. Ale už sa to, našťastie, zelenie a príroda sa pomaly spamätáva. Pri chate v Hodruši je dokonca tabuľa, ktorá velebí miestneho sponzora za výsadbu nových sadeníc. Velebíme tiež.
Pri_Škatkétke
Stúpanie serpentínami do sedla pod Veľkým Bokom konečne trochu zohreje krvný obeh, no zároveň sa pridáva aj vonkajšie chladenie studeným vetrom. Tmavé mraky nás oberajú aj o zvyšky slnečných lúčov. Toto nie je celkom podľa plánu. Pri chatke kúsok pod sedlom si dávame krátku pauzu. Neďaleký smerovník aj chodníky sú utopené v záplave obrovských lopúchov. Smerom hore vyrážame pomedzi ne viac-menej intuitívne. Stúpanie nad lesom už oživujú výhľady a množstvo kvetov, ktorými je vrcholová plošina Veľkého boku (1727m) povestná. No na naše počudovanie je jej veľká časť aj pokosená. Čo bol toto za nápad?!
Pomedzi_čučoriedky
Od smerovníku na vrchole sú úžasné výhľady (ak si človek odmyslí tie holiny). Nespočetné množstvo kopcov a dolín, nespočetné množstvo ďalších turistických cieľov... Prevaľujúce sa mraky nám však z tejto ponuky veľa neodhalia, aj západ slnka je napriek očakávaniam na efekty skúpy. Dobiedzavý studený vietor nás z vrcholu ženie nižšie do kosodreviny. V čiastočnom závetrí vybaľujeme provizórny bejvák. Aj počas noci vietor nie a nie ustať, ale chvíľami sa aspoň dierou v oblakoch ukážu milióny hviezd.
Na_Liptove_sa_dnes_lepšie_modlili
Východ slnka takmer prespíme. Nechce sa nám z vyhriatych spacákov do vlhkého a studeného rána. No hory sa vyčistili a nízke svetlo im dodáva na magickosti. Urobíme pár záberov, neochotne zbalíme a schádzame dole. Od Malého boku sa za nami na vrchol vyplazí hlučný železný tátoš s brigádnikmi na korbe. Žeby išli seno hrabať? To tu už nikto nič negarantuje?
...a_kadejakej_inej_hávede
Smerujeme na Zadnú hoľu (1619m). Preplávame opäť lopúchovým morom v sedle a príjemný chodník nás dovedie na hlavný nízkotatranský hrebeň. Ďalší pohyb je už jasný. Klasická hrebeňovka smerom na Čertovicu nás vedie lesmi i rúbaňami, chodníkmi i cestami, hore aj dole. Obednú pauzu dávame na Ramži. Neďaleký výborný prameň nám v letnom teple padne viac než vhod. Po občerstvení ešte chvíľu zotrváme na hrebeni, a až v Sedle za Lenivou opúšťame červenú značku.
Oáza_oddychu_Ramža
Vyrážame na Beňušku (1544m). Výstup na ňu je pomerne strmý, ale o to kratší a výhľadovejší. Kompletka Tatier (Nízke, Západné aj Vysoké) od západu na východ ako na dlani. Samotný vrchol je rozľahlý a čiastočne zalesnený, roztrúsené pravidelné kolesá borievok pripomínajú Versailleské záhrady. Za „záhradami“ sa terén zlomí a čaká nás prudké klesanie do doliny. Z rúbane sa nám odkrýva celé Horehronie, ktorému dominuje Kráľova hoľa. Poniže natrafíme na krásnu turistickú chatu Líška. Miestni si ju vypipľali k dokonalosti a zjavne ju ešte neobjavili hordy opíjaniachtivej mládeže. Nech to tak aj ostane!
Ako_v_zámockom_parku
Až do Braväcova (650m) je to strmo dole naprieč všetkými vrstevnicami. Kolená kvičia a veští to svalovku. Ešte to zaklincuje, ako ináč, asfaltka na záver. Našťastie rastú okolo cesty výborné maliny na povzbudenie mysle. Vydarený víkend uzatvárame v Beňuši (557m) v krčme. Čas do odchodu vlaku nám kráti miestny turista Miro, ktorý nám dáva zaujímavé tipy na bežkovačku okolo Beňušky. Ale o tom potom...

Jana Jaraba

Fotky Cez Veľký bok na Beňušku

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Cez Veľký bok na Beňušku
Čendo. 08.08.2016
Opäť krásny kúsok z tej našej hrudy,a pekný článok aj fotky chválim.

RE: Cez Veľký bok na Beňušku
Jaraba 09.08.2016
Veru krásny. A hlavne ľudoprázdny. Pár ľudí sme stretli akurát okolo Ramže.

RE: Cez Veľký bok na Beňušku
Jaraba 02.09.2019
A po krásnej Barbore sa len tak zaprášilo: https://www.aktuality.sk/clanok/715701/ stat-mafia-nakoniec-funkcionar-sef-tajnych -balciar-betonuje-v-narodnom-parku/?utm _source=azet.sk&utm_medium=magaziny -top&utm_content=clanok1&utm_ campaign=HP-new2

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri