Jaskyňa Driny a Smolenický kras

30.06.2011
jaskyna-driny-a-smolenicky-kras

         V Malých Karpatoch je 5 malých krasových oblastí. Jednou z nich je Smolenický kras, kde je naša najzápadnejšia sprístupnená jaskyňa – Driny. Dostala meno vraj podľa drieňa, ktorý v jej okolí hojne rastie.

 Z parkoviska na Jahodníku je to k jaskyni asi 20 minút do mierneho kopca, po širokej ceste v tieni lesa, kadiaľ vedie aj žltá značka do Smoleníc. Len záverečných pár metrov od odbočky z cesty je viac do kopca – aj schody sa nájdu, ako rozcvička a zahriatie pred vstupom do jaskyne. Jaskyniari vás vybavia asi za pol hodinku, to sa neoplatí ani bundu obliekať. Priamo od vchodu vedie prudko hore po skalách zelená značka – ďalší turistický chodník do Smoleníc. Po ňom sa oplatí vyšplhať nad jaskyňu a vychutnať si výhľady na najvyšší bod Malých Karpát z niekoľkých skalných plošiniek. Ešte kúsok vyššie je komín, ktorým objavitelia prvý raz zostúpili do jaskyne. Priklopený je deravým poklopom, aby ľudia nemohli, ale netopiere hej. Kamienky tam nehádžte, pod vami môžu byť ľudia :-)

Spod jaskyne žltá značka pokračuje ešte chvíľu do kopca (po riadne rozrytej ceste) a o ďalšiu chvíľu, už v klesaní, vychádza na lúku na hornom konci doliny Hlboča. Ako každý slušný krasový výtvor je dolina skalnatá, bralnatá, so strácajúcim sa potokom, s jednou malou tiesňavou a vraj jediným malokarpatským vodopádom. Ústi priamo v Smoleniciach, kam to aj s návštevou jaskyne trvá slabé dve hodiny.

 

          Od tej spomínanej lúky dolu dolinou je to už po modrej. Žltá pokračuje priamo k známemu smolenickému zámku, striedavo lesom a lúkami, po severnom úbočí nemenej známej archeologickej lokality Molpír. Od ústia Hlboče k zámku je to asi kilometer cez dedinu, takže ak sa prechádzku rozhodnete zokruhovať s návratom nazad na Jahodník, rátajte s nejakými 4-5 hodinami.

 

Rišo Pouš

 

 

Fotky Jaskyňa Driny a Smolenický kras

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri