Jasov

09.07.2011
jasov

Necelých 30km na západ od Košíc, pod výbežkami Volovských vrchov a Slovenského krasu, leží na prvý pohľad obyčajná dedina Jasov. Už na druhý pohľad ale upúta mohutné vápencové bralo nad dedinou - Jasovská skala. Ukrýva známu jaskyňu, poskytuje parádne vyhliadky zo svojho temena a hlavne vedie tadiaľ náučný chodník, na ktorom sa dajú stráviť príjemné dve hodinky voľného času.

Najlepšie je začať od jaskyne. Z hlavnej cesty na dolnom konci dediny k nej vedie síce úzka, ale vďaka tabuliam neprehliadnuteľná odbočka. Pred podjazdom popod železnicu, tesne pred vstupným areálom, je malé parkovisko. Jasovská jaskyňa je isto jedna z našich najkrajších, návšteva sa oplatí. Ak by ale bola zavretá, odoporúčam vystúpať niekoľkými serpentínami k východu z nej a pomotať sa aspoň v bludisku portálov, skalných okienok a chodieb, kam sa chodia hrávať aj miestne deti.

Samotný chodník na skalu začína pri infotabuli hneď za vstupným objektom do jaskyne. Najprv pár pohodlných metrov po lesnej ceste, nenápadná odbočka doprava hore na suché krovinaté lúky a na záver stúpanie borovicovým lesom, ktorý kryje vršok skaly. V podraste sú vyšliapané viaceré chodníčky na vyhliadky, len si vybrať. Cestou od východného k západnému okraju skaly sú aj ruiny hradu a niekoľko lavičiek na posedenie. Posledná vyhliadka poskytuje najkrajší pohľad na Jasov s dominantným kláštorom a na Volovské vrchy s dominantnou Kojšovskou hoľou. Odtiaľto už chodník klesá pohodlnými serpentínami dubovým lesom, popri kláštornom cintoríne až k rybníku a k autokempingu pri ňom. Od kempu sa dá popod skalu (popri bývalom mlynskom náhone) vrátiť nazad k jaskyni.

Jasov_zo_západného_okraja_skaly

Na tretí pohľad Jasov zaujme viacerými zaujímavosťami, po ktorých síce treba trochu pátrať, ale z ktorých by inde už spravili taký cirkus, že by sa sem turisti hrnuli ako diví:

- Jaskyňa patrí vo svete medzi najdlhšie sprístupnené (od r.1846) a okrem nálezov až zo staršej doby kamennej je v nej asi najznámejším artefaktom nápis z r.1453 o víťazstve bratríckych vojsk nad Jánom Hunyadym.

- Hrad na skale pochádza zo začiatku 14. storočia, ale zanikol už po 100 rokoch, takže dodnes z neho veľa neostalo, okrem iného aj jedna krvavá legenda. Jeho funkciu prebral opevnený kláštor pod skalou.

- Premonštráti sa v Jasove usídlili už v 12. storočí a ich kláštor je jednou z najcennejších barokových stavieb u nás. V areáli je jediná baroková záhrada na Slovensku a v knižnici sú uchované diela až z 15. storočia.

- V Jasove začala podľa archeologických nálezov doba železná na našom území – asi pred 2500 rokmi.

- Z rybníka je v lete obľúbené kúpalisko, ale aj za to môžu premonštráti, ktorí tu sústavu rybníkov vybudovali už v polovici 15. storočia.

- Pri troche fantázie je možné pozorovať, že Jasovskú skalu vlastne tvoria telá 7 skamenených obrov. Jednému z nich podľa povesti puklo srdce (asi od zlosti), keď hodil za utekajúcim párikom kus skaly – Jasovská biela skala (alebo Čertova skala) dodnes trčí z poľa asi 500m od konca dediny, pri ceste do Moldavy. Aj táto povesť má viac verzií.

- Národná prírodná rezervácia Jasovské dubiny je najstaršou na území Slovenského krasu (od r.1950) a chránené sú tu cenné teplomilné lesy.

- Komu by nestačilo, môže si odskočiť do blízkeho Medzeva, kde stále pracuje jediný funkčný hámor v Európe. Cestou uvidíte, prečo počet obyvateľov Jasova prudko rastie, ale to už je o inom :-)

Rišo Pouš

 

Fotky Jasov

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri