Katova skala

27.12.2010
katova-skala

          Ide o povesťami opradené skalné bralo, ktoré sa týči nad Kantorskou dolinou vo Veľkej Fatre . Keď sa už budete túlať po Turci, tak popri iných skvostoch si nájdite čas aj na túto nenáročnú prechádzku v krásnom kraji.


Začíname v Sklabinskom Podzámku, odkiaľ nás na Katovu skalu (895 m n.m.) dovedie červená značka. Na hornom konci dediny zabočíme vľavo a popri novostavbe začneme stúpať lúkou k lesu. Tu sa chodník stočí doprava, je troška strmší, ale po chvíli sa  položí. Bukovým lesom sa chodník krúti ako had. Takto nás dovedie k prvým skalným útvarom. Terén začne byť strmší, ale chodník vytvára serpentíny, ktoré nás dovedú až na hrebeň. Tesne pod ním sa láme jedna serpentína pár metrov od skalnej veže, pod ktorou je malá jaskyňa.


Po hrebeni je to už len kúsok ku skalnému výbežku s krásnym výhľadom na Veľkú Fatru. Prieložnica, Kľak, Lúčenec, Lysec, Kantorská dolina a Turiec sú ako na dlani. Nechýba tu vrcholová kniha a dielko miestneho rezbára.


Či už sa tu vyberiete v lete, v jeseni, v zime či na jar, vždy vás toto miesto niečím očarí. Buď krásnou zelenou farbou lúk a stromov, lístím vydláždenou cestou alebo výchorom ako vo vysokých horách.


Pri návrate ešte odporúčam zájsť aspoň kúsok do Kantorskej doliny, odkiaľ je na Katovu skalu nádherný pohľad. Celá prechádzka tak potrvá 2 – 3 hodiny.

 

Peter Kračmer
 

Fotky Katova skala

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri