Najkrajšia MTB túra v Raji

29.07.2010
najkrajsia-mtb-tura-v-raji

          Slovenský raj a horský bicykel??? Jediná oficiálna cyklotrasa vedie z Podleska na Kláštorisko a čo zvyšok? Pozrieme sa dnes. Po tom, čo sme si minule vychutnali nádherný zjazd z Malej poľany na Pílu, na nás dnes čaká dlhý deň. Po tradičnom asfaltovom výšlape z Podleska na Malú poľanu pokračujeme ďalej po Glackej ceste.

 

Túto dopravnú tepnu vedúcu naprieč Slovenským rajom zo Stratenej až na Podlesok už poznám dlho. Svojím spôsobom je to vlastne aj historická pamiatka, kedysi tadiaľto viedla dôležitá dopravná trasa spájajúca Spiš s Gemerom. Jej dnešná realita však človeka nepoteší. Lesné traktory po nej ťahajú kmene stromov a napomáhajú tak, už dosť pokročilej erózii. Cesta je prakticky bez odrážok na vodu v prípade lejaku, a tak na kedysi kvalitnej ceste sa začínajú vytvárať aj náročné bajkové pasáže.

 

Pri ústí Veľkého Sokola sa odpája z cesty červená značka. Chodníček vedie súbežne s Glackou cestou. Ideme po ňom, radosť zo singltrailu nám však pokazí množstvo popadaných stromov. Prichádzame na rázcestie, kde sa vľavo po červenej odbočuje na Geravy. Chodník je však taký zničený od ťažby dreva, že pokračujeme chvíľu ďalej po Glackej ceste. Po pár sto metroch odbočuje vľavo neznačkovaná zvážnica, ktorou sa dá stúpanie výjsť pekne na bajku. Ideme po nej, až nás to vypľuje priamo na Geravy.

 

Prechádzame okolo starého vleku, kde som kedysi lyžoval ešte na lyžiaráku zo strednej školy. Sa mi to zdá strašná rovina "Ako sme tu mohli lyžovať? Preboha!"

 

Občerstvíme sa na Geravách. Sezóna už začína a tak pracovník v cestovnom ruchu už slovensky nekľudný začína byť. :))

 

Poobdivujeme kone, kozičky aj štvorkolky a ideme ďalej. (Ako cyklisti sme tu nelegálne.)

Čaká na nás prvý vrchol dňa, zjazd po zelenej na Klauzy. Na začiatku nás pribrzdí zopár spadnutých stromov, ale potom sa otvorí voľná cestička. Nádherné serpentíny, určite jeden z najkrajších zjazdov v Raji. V závere ešte zopár technických vložiek, nejaké tlačenie a nosenie a sme na ceste v doline.

 

Kto by chcel, môže sa vrátiť po širokej kvalitnej zvážnici vrátiť na Geravy, my však pokračujeme ďalej dolinou až ku vodnej nádrži Klauzy. Extrémne teplá sobota nás nenechá dlho rozmýšľať. Turisti na obzore nie sú žiadni, zobliekame sa a šup ho do vody. Kúpeľ v ľadovej vode je osviežujúci a dôležitý pred tým, čo nás čaká.

 

Budeme totiž tlačiť bajky cca 400 v.m. na Veľkú Poľanu po žltej značke. Strmý chodník a sem tam strom na ceste. Nestretávame nikoho, ideme málo frekventovanou spojkou. Pod Veľkou Poľanou nás čaká ešte orientačná vložka, keď podľa mapy po cestách necestách si to namierime rovno na poľanu.

 

Krásny kus prírody, v srdci Slovenského raja, len tie lesy sú tu riadne dorafané. Ešte odbehnem vyfotiť závrt v strede lúky a už si to mierime po lesnej ceste na Malú Poľanu. Tu uzatvárame okruh a čaká nás druhý vrchol dňa: púšťame sa do zjazdu po červenej na Pílu. Ten však je už lepšie popísaný v druhom článku. Odkaz nájdete dole.

Kofola na Podlesku len tak zasyčala.

 

M.Bartoň

 

Fotky Najkrajšia MTB túra v Raji

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Najkrajšia MTB túra v Raji
senky (sencak.martin@gmail.com) - 15.01.2011
Ste boli pripraveny zdrhať? lebo vyfasovať pokutu by som nechel. Viem že je to nezmyslel ale tak to je.

RE: Najkrajšia MTB túra v Raji
martin 18.01.2011
zdrhať po tých ťažbou zničených cestách?!

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri