Náučný chodník Rakytovské plieska neďaleko Štrbského plesa

07.09.2018
naucny-chodnik-rakytovske-plieska-nedaleko-ltrbskeho-plesa

Štartujeme pri zastávke SAD Biely Váh, ktorú nájdete na Ceste Slobody medzi Štrbským plesom a Podbanským. Vyráža odtiaľto aj modrá značka ktorá cez Jamské pleso smeruje na Kriváň. Malé pliesko nájdete aj tu hneď pri ceste. Informačná tabuľa zároveň informuje za akých okolností vznikol náučný chodník okolo Rakytovských pliesok. Nie sú zase až také maličké ako by sa zdalo...

Vyrážame hore. Volíme okruh v smere hodinových ručičiek. Je už taká neskoršia jeseň. tráva už nie je vysoká. Malinčie je už bez listov, ľahšia sa bude hľadať chodník. To ešte netušíme, že ho naozaj budeme musieť hľadať. Zakrátko prichádzame na rázcestie, náš žlto značený chodníček odbočuje doprava a zakrátko sa nám stráca. Nasledujú orientačné vložky, vždy sa nám ho ale podarí nájsť aj keď zas nie moc ľahko... Krásna jesenná príroda nám ale nedovolí byť z toho nejako otrávení... 

Konečne nachádzame plesá... Obklopené húštinou a jesennými farbami... oplatilo sa určite. Od druhého plesa prichádzame zakrátko na zelenú značku vedúcu zo Štrbského plesa. Tu sme pochopili, že oveľa ľahšie sa dajú nájsť v opačnom smere... ale zase o koľko krásnych momentov hľadania v húštine by sme takto prišli keby sme išli opačnou stranou a iba ku plesám?

pánboh_daj_šťastia_lavička...

Táto krásna prechádzka sa nachádza neďaleko Štrbského plesa. Odtiaľ by sa dala urobiť túra cez Jamské pleso a pekne to zokruhovať s pomocou zelenej značky... ale to už je na dlhšie.

cítiš_ten_chodníček?

Odporúčame vyraziť na túto túru na jeseň, nie len kôli ľahšej orientácii ale aj kôli farbám a výhľadom...

jé_už_ho_vidím!

Presne takýchto chodníčkov mi v Tatrách chýba viac. Ich citlivé vybudovanie a následná údržby by mohla byť jedna z alternatív voči budovaniu turizmu tak ako ho poznáme z aktuálneho diania v Tatrách.

Rakytovské_plieska

Aj preto je škoda, že práve tento chodník pomaly zarastá a chátra, očividne je veľmi málo navštevovaný, o nejakej údržbe tiež asi nemôže byť reči. (Túra absolvovaná 2.10.2016)

Túto jeseň skúsime omrknúť aktuálny stav.

 

Martin Bartoň

mapka_-_Mapy.cz,_žltou_dokreslený_náučný_chodník,_v_žltom_krúžku_štart_i_cieľ

Fotky Náučný chodník Rakytovské plieska neďaleko Štrbského plesa

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Náučný chodník Rakytovské plieska neďaleko Štrbského plesa.
sherpa 07.09.2018
super oddychovka, v makkom pochodit, popozerat, slnkom kosti nechat vyhriat, jesen ideal na toto. este aj ta rozbitost infrastruktury tomu dava caro objavovania.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri