Náučný chodník Švošovský okruh

14.03.2020
naucny-chodnik-lvosovsky-okruh

Krátky je (do troch hodín), pekný na väčšine svojej zalesnenej trasy, aj keď takmer bez výhľadov. Nie veľmi náročný, vhodný aj pre deti - od takých šesť rokov, dajme tomu. Dobre značený, lebo chodník je relatívne nový, funguje od roku 2017. Je to taký „turistický obchvat“ dolnoliptovského Švošova -popod hrebeň Havrana a vrchol Hrdoša (Ostrého). Tip na prechádzku, kde zaručene nestretnete takmer nikoho. Komu by bolo málo, na protiľahlom brehu Váhu je niečo podobné potiahnuté ponad Hubovú. Východisko je rovnaké – železničná zastávka vo Švošove. Zaujímavé je to, že smerovník za stanicou navádza (zatiaľ?) len na Hubovský okruh. Na začiatok tohto Švošovského treba vyliezť chodníkom popri potoku nad stanicu a tam už je „nultá“, alebo teda informačná tabuľa (i) s mapou celej trasy:

Potom sa treba dať doľava a pod lesom, pri posledných domoch na západnom okraji dediny, už začína značenie pri tabuli č.1. Príjemný singlík stúpa lesom stále strmšie, serpentínou sa dotkne žltej značky z Ľubochne na Havran, otočí sa do protismeru a následne sa už len pohodovo vlní, takmer po vrstevnici, traverzom. Keď sa znovu stretne so žltou (ktorá už zostupuje spod Ostrého do dediny), zmení sa na rozjazdenú zvážnicu a začne strmšie klesať. Cestou dole ešte zažije zo dve – tri „krajšie chvíľky“, keď ho to vypľuje na lúky s výhľadmi do doliny Váhu. Tá posledná a najväčšia strmo klesá až k dedine a je obohnaná novým plotom. Náučný chodník (teda zvážnica) ju celú obchádza dlhou zákrutou tiež v poriadne strmom klesaní až k poslednej tabuli. Od tej sa dá zbehnúť k posledným domom východného konca Švošova. Ale príjemnejšie, aj keď už bez značenia, je ísť popod les po (konečne) príjemnej šotolinovej ceste smerom na severný koniec dediny – definitívne sa napojiť na záver žltej značky a s ňou už zbehnúť nazad na stanicu.

Viac povedia fotky, teraz len pár tipov. Asi krajšie by bolo vrátiť sa dole k Váhu po hrebeni Havrana, teda opačným smerom ako po tej hnusnej zvážnici. Ak nie, posledná veľká lúka má aspoň pekné výhľady k Ružomberku a zostup sa dá skrátiť popri plote direkt dole, od tabule č.9 k tabuli č.10. Je to strmé, ale aspoň suché.

Rišo Pouš

 

Fotky Náučný chodník Švošovský okruh

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri