Skialp Val Roseg: Piz dal Lei Alv 3195m.

08.01.2021
skialp-val-roseg-piz-dal-lei-alv-3195m-

Švajčiarsko - Berninské Alpy - St.Moritz - Pontresina - Val Roseg

A stále ma skialpinisti nenašli. Teda dolinu v ktorej sa skrývam: Val Roseg. A to neďaleký Julierpass je vraj statočne pošlapaný. Čo by tu asi robili? nuž túry sú tu divokejšie, náročnejšie a hlavne dlhšie... ako zvyčajne. Pomôcť tu vie s tým chata Coaz ale tá je v tejto ročnej dobe zavretá. Plán otvorenia je začiatkom marca. A dovtedy? 

Šlapať sa tu dá ale divočina. Ja som sa včera vybral pozrieť do oblasti nad spomínanou chatou Coaz. Aby som ale nešlapal stopu jak mulica po rovine a nabúchal aj výškové metre tak som tam zamieril cez tzv Georgyscharte. Sedielko zaistené fixným lanom ktoré slúži predovšetkým ako prístupová trasa z hornej stanice lanovky na Corvatsch ku chate Coaz.

Takže vyšlapal som od hotela Roseggletscher do sedielka Georgy (1000v.m.), tu som sa prehupol na druhú stranu. Po ľadovčeku ale bez trhlín ešte kúsok hore, tu som zlepil pásy a potom zjazdom s traverzovaním smer Coaz. Je to vyznačené niekoľkými vysokými tyčami, v podstate vám moc nepomôžu.

Berninské_Alpy

Pri jednej z nich zastavujem, nalepím opäť pásy a šlapem, opäť traverzovaním smer sedlo Fuorcla Roseg-Fex. V podstate až na jeden úsek nič moc strmé. Najstrmšia časť ma čaká až pri výšlape zo sedla na Piz dal Lej Alv. Vyzerá že lavína tu už vypadla. Bez haršajzní by mi to na tvrdej doske šlo ťažko. Klučkujem jak zajac na poľovačke a podarí sa mi výjsť až hore.

Tento kopec by popri Chaputschine mal byť druhým hlavným bezľadovcovým cieľom pre návštevníkov chaty. Pre ľudí vyrážajúcich z hotela by tiež mohol byť slušným skialpovým cieľom... nuž ale takí tu nechodia... Rovnako by sa tu pre nich našlo kopec ďalších cieľov: Surlej, Murtel, San Gian, Tschierva... 

priebeh_túry

Pri návrate si vychutnám panenský prašan, nalepím pásy pri mojej stope a vyšlapem naspäť do Georgyscharte. Áno dalo by sa zlyžovať rovno do doliny, či už ku jazeru alebo po traverze aj variantou popri Alp Ota. To by som ale nenabúchal tie metre a nemal za odmenu potom zjazd rovno ku hotelu... však po rovine sa mi neche a bežecká stopa ešte nie je potiahnutá až celkom ku moréne.

Na túto ročnú dobu dobrá túra. Podmienky tiež nie sú zlé už sme tu mali aj horšie začiatky zimy.

 

Martin Bartoň

Fotky Skialp Val Roseg: Piz dal Lei Alv 3195m.

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri