Slavkovský štít: reálne a virtuálne

26.07.2023
slavkovsky-stit-realne-a-virtualne

Trinásty najvyšší štít Tatier (2452 m) a jeden z deviatich turisticky prístupných tatranských štítov. Trčí nad Starým Smokovcom ako poriadna stena, na konci jednej z južných rázsoch hlavného tatranského hrebeňa. To je všeobecne známe. Menej známe, alebo menej typické je to, že hlavný hrebeň je vo Vysokých Tatrách zväčša nižší ako tieto jeho výbežky - za to môže obrusovanie ľadovcami. Geológiu tu ale rozoberať nejdem. Ide o to, že kto má lepšie oči, alebo optiku, môže aj zo smokoveckej kaviarne pozorovať, ako sa hore mrvia postavičky. Čiže „Slavkáč“ sa zdá byť jednoducho a rýchlo dostupný. Veď aj na mape tá modrá vyzerá len ako taká jednoduchá, krátka čiarka. Že to nie je pravda, o tom niečo napovie už údaj 5 hodín 15 minút na smerovníku pri stanici (a rovnaký ktovie prečo aj pri lanovke). Smerom dole je to 3:50, čiže spolu výživná turistická jednodňovka. A k tomu prevýšenie takmer 1500 metrov, takže bacha!

Neprehliadnuteľná_dominanta_vysoko_na_horizonte.

Ako to reálne vyzerá priamo v teréne, o tom sú fotky v galérii – strmosť a hrboľatosť exkluzívna, podobne ako výhľady: dopoludnia najmä do kotliny na juh a juhozápad, popoludní lepšie na sever a severovýchod do Veľkej studenej doliny. Práve tu by si ale slabšie kusy mali uvedomiť, že síce smerom hore ak to aj nejako vyfunia, nebezpečenstvo číha práve smerom dole, keď sa nohy podlamujú a treba ich klásť dobre hlboko pod seba. Nedá sa tu síce spadnúť skoro nikde príliš hlboko, ale zato poriadne tvrdo. Keď sa na vrchol dovalí mrak, tiež nie je veľké umenie zablúdiť z (miestami) nie veľmi zreteľného chodníka v tom kameňolome nad pásmom kosodreviny.

Napriek tomu sa to samozrejme oplatí, je to jedna z najkrajších vyhliadkových túr v Tatrách. Teraz navyše majú nielen turisti, ale aj „chrti“ veľkú motiváciu, lebo TATRANSKÁ ŠELMA . Najťažší beh do vrchu na Slovensku a v blízkom vesmíre nielen parametrami (7 km a +1400 m), ale práve terénom, nie veľmi behateľným. Jedenásťkrát to bola hromadná masovka – jednorázovka, tentokrát si každý môže bežať ako chce, ale len do 30. septembra, ak chce byť aj vyhodnotený. Stačí sa ZDARMA zaregistrovať a zmerať si čas na SEGMENTE na Strave. Ceny a tombolu sľubuje organizátor prebohaté.

Na záver len pre porovnanie s turistickým časom: najrýchlejšie to vybehol Jožo Hlavčo v r. 2020 – kozmických 61 minút! Užívajte, trénujte, vybiehajte - držíme palce!

Rišo Pouš

Fotky Slavkovský štít: reálne a virtuálne

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri