Starohorské osady pod Krížnou

29.07.2016
starohorske-osady-pod-kriznou

Dolný a Horný Jelenec, Prašnica, Valentová, Rybô - to sú bývalé drevorubačské, uhliarske, banské, neskôr pastierske a dnes najmä chalupárske osady, ktoré boli založené pre obsluhu starohorských medenorudných baní niekedy v 15. storočí, možno aj skôr. Na rozhraní Veľkej Fatry a Starohorských vrchov, severne od Banskej Bystrice a Starých Hôr. Viedla tadeto stará furmanská cesta do Liptova (doložená už v 13. storočí) a po nej a popri nej za tie stáročia prešlo toľko historických udalostí, že je to tu priamo prepchaté zaujímavosťami a pamiatkami, za ktorými sa sem oplatí vyraziť. Všetky sú priamo v teréne poriadne „otabuľované“, tak škoda slov, v galérii je toho až až. K tomu príroda, najkrajšia v októbri, keď je najfarebnejšia, starostlivo udržiavané chalupy... Berte to ako „fotopozvánku“ na prechádzku, ktorá sa dá s úpravami zvládnuť aj vo vychádzkovej obuvi.

Pretože je leto a nie október, využil som jednu júlovú nedeľu po prechode frontu, keď sa vzduch (pre leto netypicky) vyčistil a ochladil. Autobusy tu často nestoja, tak okruh z Horného Jelenca cez Prašnicu, obe Prašnické sedlá, Rybovské sedlo, Rybô a Valentovú nazad do Horného Jelenca som si predĺžil ešte cez Dolný Jelenec a Jelenskú dolinu smerom na hrebeň Starohorských vrchov a až na Panský diel nad Bystricou. Odporúčam - a veľa sa tu toho dá pojazdiť aj na bajku!

Rišo Pouš

Fotky Starohorské osady pod Krížnou

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Starohorské osady pod Krížnou
sherpa 01.08.2016
Riso, nadhera, krasne nafotene. to je ziva rozpravka, poznam to tam. krasne je to za kazdeho pocasia, ale fakt to tam treba ist zazit aj v zime, aj v lete aj na jesen. je to pamatne miesto. Jano ti za toto bude urcite povdacny ked si to precita.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri