Starý Smokovec - kúpeľné chodníčky a sírnatý prameň

04.12.2020
stary-smokovec-kupelne-chodnicky-a-sirnaty-pramen

Vysoké Tatry - Starý Smokovec

V centre Starého Smokovca sme nedávno napočítali deväť kaviarní... Pozemná lanovka vozí turistov ku ľadovej atrakcii na Hrebienku takmer 6 mesiacov v roku. Ku vyhliadke nad Smokovcom vedú dva chodníky, od prameňa kyselky sa dá urobiť pekný a nenáročný okruh. Mladý les už navodzuje príjemnú atmosféru ale stále nebráni výhľadom. V centre už je nový Hrebienok rezort v plnej prevádzke. Na malom mieste si bude z čoho vyberať čo sa týka služieb, občerstvenia a nákupov...

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je všetko v najlepšom poriadku a vývoj smeruje dopredu... ale bohužiaľ nie je to celkom tak. V bezprostrednom okolí Smokovcov kedysi bola vybudovaná a udržiavaná hustá sieť takzvaných kúpeľných chodníčkov. Ich úlohou bolo dať hosťom ktorí absolvovali kúpeľnú klimatickú liečbu ale aj ďalším dovolenkárom možnosti pestrých a krásnych nenáročných prechádzok. Popri chodníčkoch boli lavičky a vkusne do prírody zasadené oddychové miesta a výhľady.

jazierko_nad_Smokovcom_hneď_vedľa_chodníka_na_Slavkovský_štít

Z toho čo kedysi bolo sa dnes nezachovalo už prakticky nič. Úpadok nastal niekedy po druhej svetovej vojne... Jedinou výnimkou je snáď len spomínaná vyhliadka nad smokoveckou kyselkou. V tomto článku by som chcel návštevníkov Smokovca upozorniť na jednu atrakciu ktorá ukrytá v húštine neďaleko predsa len stojí zato a je možné navštíviť ju počas krátkej prechádzky. Približne pred 15 rokmi viedol ku sírnatému prameňu a traverzom ponad Jakúbkovu lúku náučný chodník. Tabuliam však trvanlivosť skončila a už tam nie sú, zostali po nich na niekoľkých miestach iba drevené rámy...

V týchto miestach vedie Podtatranský tektonický zlom, jeho dôsledkom je aj smokovecká kyselka a napríklad aj termálne kúpaliská vo Vrbove a v Poprade. Málokto z návštevníkov Smokovca ale vie aj o existencii bublajúceho sírneho prameňa nad Smokovcom. Nie nedá sa z neho piť, isto by som to neodporúčal. Krátke pozorovanie bublajúcich sírnatých výparov však človeku dá kontakt s tektonickou činnosťou a podobne ako fumaroly v sopečných oblastiach mu tento jav ukáže miernou formou ako to pod zemskou kôrou vrie. 

Popri návštevnosti ktorá dnes v Smokovci je mi príde ako mrhanie potenciálom ignorácia tohto miesta. Nuž ale všetko má aj svoje výhody a tak sa tu dá vychutnať pekná prechádzka mimo davov  a zrejme ani tento článok na tom nič moc nezmení. Keby predsa len niekto mal chuť uvidieť to čo je na fotkách, k článku je mapka a GPX na stiahnutie. Prameň sa nachádza na pravej slepej odbočke (mapka) z chodníka ktorý vedie ponad Jakúbkovu lúku.

 

Martin Bartoň

 

Fotky Starý Smokovec - kúpeľné chodníčky a sírnatý prameň

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri