Turistický raj - Ramsau pod Dachsteinom

01.08.2009
turisticky-raj-ramsau-pod-dachsteinomÚdolie Ennstal v spolkovej krajine Štajersko ukrýva malý raj - Ramsau am Dachstein. Od Slovenských hraníc je to približne 4 hodiny cesty autom, prevažne po diaľnici. Systém spoplatnenia diaľnice funguje podobne ako u nás - nálepkami. Cesta z Jaroviec je lemovaná veternými elektrárňami, ale s pribúdajúcimi kilometrami sa okolitá krajina začína dvíhať a cestu spestrí aj niekoľko tunelov.

Ramsau am Dachstein s 2700 obyvateľmi leží vo výške približne 1100 m.n.m., od roku 2004 má štatút klimatických kúpeľov. Je vyhľadávaným miestom vďaka širokej ponuke turistických a ferratových ciest („klettersteigen“) a kvôli celoročnej lyžiarskej a bežkárskej prevádzke na ľadovci Dachsteingletscher. Najpohodlnejšia cesta na ľadovec je asfaltkou k dolnej stanici lanovky (Hunerkogel, 1692 m.n.m.). Lanovka vyváža turistov a lyžiarov na ľadovec do výšky 2700 m.n.m. Za parkovisko sa neplatí ani tu, ani nikde v okolí, ale ak nemáte lístky z lanovky, tak od vás zapýtajú na ceste naspäť 5 eur na osobu.


Parkovisko je taktiež východiskom viacerých turistických chodníčkov, ktoré priťahujú mnoho priaznivcov čerstvého vzduchu. Hotely, domy, domčeky, priváty a 2 kempingy lákajú turistov z celého sveta. Už samotné kempingy poskytujú dostatočný „komfort“ pre ľudí, ktorí sem prišli kvôli prírode. Typické rakúske domčeky s muškátmi, prevísajúcimi cez vyrezávané drevené zábradlia, dopĺňajú miestnu pohodu.

Panelák, alebo niečo vyššie ako 3 poschodia tu nenájdete. Jedinými výnimkami sú kostol v centre a skokanské mostíky, postavené kvôli majstrovstvám sveta v klasickom lyžovaní v r. 1999. Celé údolie je permanentne kosené kravami a ovcami, sem – tam sa nájdu aj kone a dokonca jaky. Okolie je jeden veľký horský pasienok, porozdeľovaný stromovými alejami a drôtikom s elektrinou (nechytať – au!).

Ak práve nie je počasie na vysokohorskú turistiku, krajina ponúka v lete spleť chodníkov a cestičiek pre bežcov a chodcov popri pasienkoch a miestnych domčekoch. Musím pochváliť výborné značenie v mapách, ktoré dostať v miestnom infocentre. Turistické chodníky aj cestičky pre peších majú svoje čísla a smerovníky sú umiestnené často a zrozumiteľne. Skoro pri každom dome ponúkajúcom občerstvenie je nejaká tá hojda, preliezka, trampolína. Pri kempe Ramsau Beach je dokonca jazero na plávanie, volejbal, detské lanové centrum. Je sa tam kde zabaviť.

Zimné vyžitie je možné tiež priamo v Ramsau, na miestnych miernych svahoch je viacero vlekov, no v okolí je okrem lyžovania na ľadovci aj 5 väčších lyžiarskych stredísk – asi najbližšie je známy Schladming. Všetky podrobnosti nájdete na miestnych stránkach www.ramsau.at
a na: www.ramsau.com
a tu je aj virtuálny pohľad na údolie v lete: www.salzburgerland.net

Zopár tipov na záver:
Rakúska diaľničná nálepka na desať dní stojí 7,70 Euro a určite sa oplatí. Kontroly sú pravidelné...
Ak sa chcete vybrať na túru z parkoviska pri lanovke a nechcete použiť lanovku, poplatku 5 eur na osobu sa vyhnete neskorším návratom. O ôsmej hodine je už miesto, kde sa vyberá mýto opustené a rampa je hore.
Ubytovanie v campingu nás vyšlo cca 9 eur na osobu a noc. ( V cene je všetko, vrátane teplej sprchy. Možnosť dobíjania batérií a počítača)
Ceny za lanovku: 18 eur jazda hore, 32 hore-dole.


Martina Ševčíková

Fotky Turistický raj - Ramsau pod Dachsteinom

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri