Winnetou a Pariževičeva glavica

07.08.2014
winnetou-a-parizeviceva-glavica

 Chorvátsko - Starigrad Paklenica - rieka Zrmanja

Rieku Zrmanju som objavil pred vyše 25 rokmi v ešte Juhoslovanskej knižke: Nautički vodič Jadrana. Porovnal som fotku v nej s jednou z fotiek z filmov o Winnetuovi, ktroré kedysi vyšli ako pohľadnice dokonca...

Odvtedy prešlo veľa času. Prístup k informáciám sa stal oveľa ľahší. Mne sa po rokoch podarilo znovu vrátiť na Zrmanju. Venovali sme prieskumu pár dní, ale miesto na ktorom stálo pueblo sme zatiaľ nenašli.

Až pri poslednej návšteve Paklenice sme na toto miesto natrafili úplne prozaicky: na bývalej hlavnej ceste cez Velebit, kúsok za odbočkou na Obrovac, neďaleko rieky sme pri ceste naďabili na tabuľku Pariževičeva Glavica. Spomenul som si, že som o tomto mieste, kde stálo filmové pueblo Apačov kedysi čítal v nejakom prospekte. Asi pri návšteve Winnetuovho múzea v Paklenici. Auto sme zaparkovali pri ceste, vyhliadka na kaňon je cca dva kilometre po štrkovej ceste.

Teraz mi už je jasné, že toľkokrát som prešiel tesne vedľa. Toto miesto je pohodlne prístupné, a bolo logické, že si ho vybrali na natáčanie. Filmári nemuseli chodiť ďaleko, bývali vtedy v Starigrade v prvej budove hotela Alan (dnes múzeum).

Takže až pôjdete okolo, v smere z Paklenice na Obrovac alebo naopak nezabudnite sa zastaviť. Nezaberie to veľa času ani síl. Na mieste kde stálo pueblo stojí pamätná tabula s fotkami. Z puebla už samozrejme nič nezostalo. Bola to len atrapa... ale ten kameň, na ktorom stál Apač strážiaci tábor tam stojí dodnes. Len kúsok z neho odpadlo...

M.Bartoň

 

fotka_z_filmu_Winnetou
Zrmanja_dnes
Zrmanja

Fotky Winnetou a Pariževičeva glavica

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Winnetou a Pariževičeva glavica
Zdenka 08.08.2014
Úžasné, vidieť na vlastné oči zábery z filmov, na ktorých sme vyrástli ;-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri