Z Turca do Rajca: krížom cez hrebeň Lúčanskej Fatry

09.01.2015
z-turca-do-rajca-krizom-cez-hreben-lucanskej-fatry

Presnejšie z Valče cez Hnilickú Kýčeru a Úplaz do Ďurčinej. Prečo tade? Nooo, lebo prístupy na hrebeň Lúčanskej Malej Fatry sú zväčša dolinami, a tie vieme ako vyzerajú v dnešnej „dobe drevorubačskej“ aj v chránených územiach, že? Tu ale pôjdem z dediny na Hnilickú Kýčeru po hrebienku medzi Valčianskou a Slovianskou dolinou. Väčšinou mimo značky, tu sa to smie. Len kúsok ma bude sprevádzať žltá. Z Kýčery prebehnem na Úplaz po hrebeňovej červenej a odtiaľ už poslušne po ďalšej žltej do Ďurčinej (a z nej už len po asfaltke do Rajca). Zas po bočnom hrebienku, ktorý oddeľuje Porubskú a Lesniansku dolinu. A čo je najlepšie, na trase je veľa úsekov po lúkach, holiach, no proste výhľady budúú! :-) Ak niekde nazakufrujem, mal by som to v pohode stihnúť za svetla aj takto v polovici decembra. Za nejakých sedem hodín najviac:

Zdroj:_Freemap.sk_-_moja_trasa_je_fialovou

Začiatok poznám: Tu sa dá pekne aj na bajku, za mnou ostáva futbalové ihrisko. Hneď za poslednými domami Valče ide modrá do doliny doprava, ale ja rovno. Hore lúkou, cez starý sad a popod vodojem:

Krížom_cez_lúku_a_sad,_Hnilická_Kýčera_je_vzadu_vpravo

Idem po okraji lúk a borového lesa, po mäkkom a príjemnom čerstvom poprašku. Vpravo mám výhľad do Valčianskej doliny, vpredu orientačné body – Pivnica (831m) s hornou stanicou lanovky, vzadu trčí Javorina (1053m) a za ňou nesmelo Hnilická Kýčera (1218m):

Po_lúkach_ponad_Valčiansku_dolinu

Vnáram sa do lesa medzi borovice, rýchlo ich ale vystriedajú smreky a buky, tak ako lúčnu cestu strieda lesná, ale „zachovalá“. Stále by sa dalo na bajku, aj stúpanie je mierne:

Ide_sa_do_lesa

V malom sedielku sa sprava pripája žltá značka a vedie ma čoraz strmšie hore k lanovke. Tu už je cesta prejazdná hádam len tankom, taká je zerodovaná. Vlekári chodia autom hore „obchvatom“. Onedlho som hore a sú tu prvé výhľady, najmä dozadu na kotlinu:

Spätný_pohľad_od_lanovky_do_Turca

Vpredu ma čaká kus pochodu po lúkach:

Predo_mnou_ďalší_lúčny_úsek

Terén sa dvíha, pohľad nazad do kotliny by bol stále lepší, len je tam dáko sivo. Vľavo sa otvára „okno“ do horného Turca, najbližšie vidno Kláštor pod Znievom:

Vľavo_výhľad_na_juh_Turca

Po opätovnom ponorení do lesa to netrvá dlho a prichádzam k smerovníku „Pod Skalkou“, kde žltá pokračuje doprava a vracia sa dolu do Valčianskej doliny. Ja však potrebujem ísť doľava, cesta by ma cez lúky mala vyviesť na hrebienok pod Javorinu. Je na nej ale takýto protitankový zátaras:

Hneď_je_tu_protitankový_zátaras_:-)

Za rampou na ceste kopy hliny, smerom na druhú stranu cesta zatarasená podobne, vyššie dokonca prekopaná bagrom naprieč... Čoho sa tu tak boja „vlastníci lesa“, že si dovolili dať sem dokonca zákaz vstupu, nielen vjazdu? Takže tam just vleziem, nech ich aj šľak trafí :-) Zo dve serpentíny po tej „zakázanej“ zvážnici a je tu krásna lúka, ale s hnusným posedom. To sa to vraždí, keď máte okná zateplené a hneď naproti kŕmidlo, že? Pri pohľade cez dolinu na južnom horizonte presvitajú cez stromy hole na Jankovej:

Na_lúke_s_posedom

Ešte serpentína a som na lúkach okolo vrcholu Javoriny, ktoré sú naopak otočené na sever. Vidím záver Valčianskej doliny a nad tým všetkým najjužnejšie výbežky Martinských holí – Humience:

Z_vrcholu_Javoriny_vidno_ponad_záver_Valčianskej_doliny

Po malom klesaní križujem zvážnicu (aj tu sú poriadne zátarasy), ktorá ide zľava doprava cez malé sedielko. Ja ale rovno, výrazným priesekom s chodníkom, ktorý je až na vrchol Kýčery značený (obojsmerne!) výraznými oranžovými tabuľami s nápisom „Chodník lyžod“. Hmmm??? Už dlhšie rozmýšľam, že toto všetko by sa pohodlne dalo aj na pásoch:

Križujem_zatarasenú_zvážnicu,_idem_rovno

Ešte zopár lúčok, ale väčšinou tunel lesom. Najprv smrekovým, potom bukovým, hore čoraz redším. Už presvitá modrá a vynára sa oblina vrcholu Hnilickej Kýčery. Super, pekný a jednoduchý chodník to bol:

Blíži_sa_vrchol_Hnilickej_Kýčery

Hore trochu fučí, ale vôbec nie podľa oranžovej výstrahy SHMU. Nebo sa vyčistilo, rozhľad parádny. Na juhu v diaľke dominuje nezameniteľný Kľak, pod ním, bližšie ku mne, belie sa priesek na Úplaz a vpravo od neho hrebienok, ktorým vedie žltá značka do Ďurčinej:

Pohľad_na_juh_a_západ

Na druhej strane sa vďaka porúbaným stromom otvorilo okno smerom na Martinské hole s trčiacimi vysielačmi:

Na_druhej_strane_Hole_s_tyčkami_vysielačov

Nasleduje známy „ukrutný“ zostup do sedla – tých pár cm snehu nedrží nič, skôr sa na tom šmýka v tej strmine. Pod suchým (!!) snehom je mokré (!!!) lístie a pod ním ešte mokrejšie blato. Proste zázrak akejsi záhadnej meteorologicko-terénnej kombinácie a tá zmes snehu a lístia na tom blate ubieha spod nôh v celých kopách. Extrémnejší som tento zošup ešte nezažil... Ale zdravý som sa dostal dole do sedla a valím ďalej na Úplaz:

V_sedle_pod_Hnilickou_Kýčerou

Na Úplaze totiž chcem zistiť, koľko času mám k busu, čo mi ide z Rajca. Tým smerom som ešte nešiel. Odbočujem z hrebeňa doprava (na západ), len fotka je z opačnej strany :-) Aby bolo vidieť aj Kýčeru vzadu za smerovníkom. Jednoducho prechádzam z červenej na žltú:

Odbočujem_na_žltú_(vzadu_vidieť_Hnilickú_Kýčeru)

Začiatok je taký príjemný lesný tunel, skláňajúce sa slnko robí pomedzi stromy parádne efekty v teplých farbách:

Na_začiatok_mierne_dolu,_farebným_tunelom

Prechádzam cez lúku sklonenú na juh a obohnanú „živým plotom“ z mladých bukov, vyzerá to ako umelo nasadené. Medzery v plote sú zároveň miesta, kade ide chodník:

Prvá_lúka_je_so_„živým_plotom“_z_mladých_bukov

Na lúke sa k mojim stopám pridávajú na chvíľu aj iné a myslím si, že dosť veľké. Ich majiteľa aj cítim, len škoda, že ho nepočujem alebo nevidím. Ale bol tu asi už včera, stopy sú už trocha namrznuté:

Na_lúke_čerstvé_stopy,_okrem_mojich_jediné_:-)

Chodník ide v strmom traverze. Svah je otočený na juh, takže je sucho, príjemne teplo. Južnému obzoru dominuje Kľak, o kus ďalej sa pridáva aj Strážov. Miestami sa borím po kolená do lístia, miestami skáčem po skalkách, je to pestré:

Ďalej_traverzujem_strmé_svahy

Mierne stúpanie a je tu vrchol Kýčery. Potom krátky zostup na lúky pod ňou, podobne hnusný ako ten z jej Hnilickej menovkyne. Len kratší. A na lúkach je zas pekne farebne:

Pod_Kýčerou_ďalšie_možnosti_výhľadov_na_juh

Potom sa to trochu pokazí, lebo treba prejsť cez dva či tri ťažbou rozbité úseky. Čerstvo rozbité, ešte tu ležia spílené stromy a je tu natiahnutá lanovka:

Ale_aj_takôto_treba_prekonať_cestou

Ale o chvíľu totálna zmena výzoru krajiny! Traverz zalesnených južných svahov končí pri smerovníku Žihlavník. Preklápam sa na severné svahy, ale tu je to jedna velikánska lúka. Otvárajú sa prvé pohľady do Rajeckej doliny:

Cesta_ďalej_po_strmých_lúkach

Tento posledný úsek je jednoznačne najkrajšia časť trasy. Plynulo klesám, Rajecká dolina je v pastelových farbách, za ňou Súľovské vrchy:

Posledný_úsek_po_lúke,_dole_Rajec

Záver je zas úplne iný: po ponorení do lesa prudké serpentíny, ale pekným chodníkom, žiadna rozmlátená zvážnica. Cestou ešte jedno „okno do kotliny“ z horného konca rúbaniska: vidím celú cestu Ďurčinou až do Rajca, ktorú budem musieť pretrpieť po asfalte:

Nižšie_z_rúbaniska_sa_vynorila_aj_Ďurčiná

No, kus zvážnice síce cestou lesom je, ale ozaj len krátky a potom už len príjemne klesám lesom na horný koniec dediny:

Definitívne_vynorenie_do_šedej_reality_:-)

Tak táto prechádzka bola krajinársky prekvapujúco pestrá a na lúčansko-fatranské pomery aj bohatá na výhľady a chudobná na rúbaniská a blato. Určite si ju zopakujem niekedy v októbri, keď budú farby plnofarebné :-)

 

Rišo Pouš

 

Fotky Z Turca do Rajca: krížom cez hrebeň Lúčanskej Fatry

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Z Turca do Rajca: krížom cez hrebeň Lúčanskej Fatry
iVAN hROZNÝ 09.01.2015
Krááááááásne, a ten záver ozaj jedna básnička!

RE: Z Turca do Rajca: krížom cez hrebeň Lúčanskej Fatry
Jano 09.01.2015
Ked sa ti cnie po haluskach a dobrom Fatranskom lufte, tak povies aj Wikingerom adieu. Nie?

RE: Z Turca do Rajca: krížom cez hrebeň Lúčanskej Fatry
Ripo 10.01.2015
Janko toto bolo ešte pred výletom k "Wikingerom". Ale máš pravdu, rodná hruda je rodná hruda.

RE: Z Turca do Rajca: krížom cez hrebeň Lúčanskej Fatry
sherpa 10.01.2015
tvoje tury, to je lahodne citanie a kukanie. si hotovy traverzant :-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri