Angelus Spitze (3521m)
12.07.2008
Dedinka Sulden v sa považuje za hlavný východiskový bod na túry do Ortlerských Álp zo severu. Nemusí to byť však hneď Ortler so svojou severnou stenou, alebo pyramída Königspitze kam by sa mala uprieť vaša pozornosť. Popri týchto najčastejších cieľov sú len v priamom okolí Suldenu pomerne ľahko dosiahnuteľné ďalšie zaujímavé trojtisícovky.
Úplná vrcholová žatva zo Suldenu sa ponúka v horách na opačnú stranu oproti Ortleru. Východiskom na túry do doliny Zaytal je Düsseldorfer hütte. Pre trénovanejších sa však ponúkajú vrcholové možnosti priamo zo Suldenu.
Jedným z hlavných a najkrajších cieľov v tejto doline je trojtisícovka Grosse Angelus Spitze (3521m.) Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, za ideálnych podmienok sa jedná o pomerne jednoduchý výstup bez prechodu ľadovca.

Trasa výstupu:
Zo Suldenu sa dostaneme turistickým chodníkom č.5 na Düsseldorfer hütte. za cca 2 hod. (majú výbornú štrúdlu) Odtiaľ pokračuje chodník cez suťové polia. Odporúčam mať hlavu hore a v spleti chodníčkov si držať smer - pod pilier ktorým vedie výstupová trasa.
Chodník je samozrejme značený, ale stratiť značku nie je žiadne umenie. Výstup začína prudším výšvihom cez skalné prahy. Napriek odrádzajúcemu pohľadu zdola sa dá tento úsek prekonať s pomocou oceľových lán bez problémov.
Ďalej pokračuje výstup po suťovom hrebeni okrajom ľadovca. (pozor na voľné kamene) Na vrcholovom hrebeni je ešte niekoľko úsekov, kde si treba dať pozor. Ja som výstup absolvoval v septembri za výborných podmienok. Neprechádzal som žiadne snehové polia. Podmienky však nemusia byť vždy ideálne a prípadné snehové polia, námraza alebo čerstvý sneh by dokázali túto ináč celkom pohodovú trasu skomplikovať.
Vzhľadom na to, že výstup vedie severnou stenou je výskyt snehových polí pravdepodobný na začiatku leta a preto je ideálny čas na výstup v auguste a septembri.
Mapy: Kompass nr.72 1:50000
Tabacco nr.08 1:25000
V potravinách v centre Suldenu dostať zaujímavú mapu"dvadsaťpäťku" Sulden a okolie.
Prevýšenie:
Zo Suldenu na chatu 880 metrov (2hod.), odtiaľ na vrchol ešte 797 metrov (2,5hod.)
Charakteristika:
Vysokohorská túra značenou trasou (niekde len skalný mužíci). Prechod suťoviskami s voľnými kameňmi a výstup pilierom čiastočne zaisteným oceľovými lanami (nie je potrebná výstroj na ferraty) Potrebné sú aspoň základné vysokohorské skúsenosti, kondícia, kvalitné oblečenie Túra je odporúčaná len v dobrom a stabilnom počasí.
Zaujímavá je určite perlička z histórie: túto výstupovú trasu pred niekoľkými desaťročiami vytýčil a označil vtedajší správca Düsseldorfer hütte a preto je dnes nazývaná Reinstadler Weg.
Poloha:
Sulden sa nachádza v severnom Taliansku v provincii Južné Tirolsko. Najlepší prístup je po diaľnici Viedeň - Salzburg - Innsbruck - Landeck a potom - Reschenpass - Mals - Gomagoi = Sulden. Aj keď hlavným jazykom je v oblasti nemecký dialekt dorozumieť sa dá bez problémov aj Taliansky.
M.Bartoň (foto autor + samospúšť)
Fotky Angelus Spitze (3521m)
Súvisiace články:
Top Články - za 30 dní
- Rudo Pado: Cesta hrdinov SNP za 7 dní (1469x)
- RUDO PADO (NIELEN) O PRECHODE CESTY HRDINOV SNP ZA SEDEM DNÍ (ROZHOVOR) (945x)
- Paríž – Roubaix po slovensky (766x)
- Malý horolezecký manifest Ta33 (713x)
- VR - KR - BB MTB (709x)
- Beh hrebeňom Krivánskej Malej Fatry za jeden deň (668x)
- Dráždiť hady bosou nohou... (640x)
- BB – Praha - BB na bicykli (555x)
- Skialp prechod hrebeňom Nízkych Tatier ako oslava života – solo, nonstop (14.3.2022) (536x)
- Lazová stovka 2022 – konečne zase normálna (508x)
Fórum
- V dolinách alebo Gaderská + Necpalská
20.06.2022 - príspevok k diskusii
Dobre, naťahovať sa nejdeme, proste tie moje "poznámky" boli nejaké obavy z vopred prečítaného a počutého,, ktoré sa našťastie nenaplnili. Keby ste oz... - Dráždiť hady bosou nohou...
20.06.2022 - príspevok k diskusii
hadie mozno preto, ze ked ta svihne o zem, uz sa budes iba plazit. len ktovie ci je medzi MTB cyklistami dost herpetologov aby toto ocenili. - V dolinách alebo Gaderská + Necpalská
20.06.2022 - príspevok k diskusii
Myslím že viem čítať a dokonca aj s porozumením. Nepísal som o Vašich dojmoch z prechádzky. Dočítal som sa že sú pozitívne. Písal som o Vašich poznámk... - V dolinách alebo Gaderská + Necpalská
16.06.2022 - príspevok k diskusii
Pán Padej, môžeme sa spolu o tom lesohospodárení baviť, keď sa naučíte čítať s porozumením. Inak je zbytočné akokoľvek obhajovať to, čo som napísal. T... - V dolinách alebo Gaderská + Necpalská
16.06.2022 - príspevok k diskusii
Dobry deň, beriem že je to Váš osobný názor a môžete si napísať čo len chcete, ale bol by som rád keby ste si odpustili podobné poznámky typu: " A sa... - Na bajku z Braniska do Sabinova
15.05.2022 - príspevok k diskusii
Jen bych po letech upozornil na fakt, že vedení zelené značky (a do Lačnova i červené) z Lačnovského sedla k rozcestníku Magura,sedlo vede nyní stejně... - Skialp prechod hrebeňom Nízkych Tatier ako oslava života – solo, nonstop (14.3.2022)
28.04.2022 - príspevok k diskusii
Paradny vykon! Drzim palce a vela zdravia!