Dachsteingebirge: Rotelstein či Rettenstein?

02.08.2009
dachsteingebirge-rotelstein-ci-rettenstein-Dva názvy pre jeden kopec, aj nadmorská výška sa dá nájsť rôzna (2245 alebo 2247 m). Vyníma sa ako solitér kúsok na západ od hlavnej horskej skupiny Dachsteinu, na hranici rakúskych spolkových krajín Salzburg a Štajersko. Tvarom pri pohľade z východu trochu pripomína Veľký Rozsutec a ponúka perfektné panoramatické výhľady. Je celý z bieleho vápenca a trčí zo zelene smrekovcového lesa a kosodreviny. Len na vrchole je rozľahlá zatrávnená plošina, pripomínajúca golfové ihrisko – tak dokonale je vypasená ovcami. Okrem toho je aj dokonale pohnojená, pohyb naboso neodporúčame :-)

Ako východisko útoku na vrchol sa „Vetroplachteam“ rozhodol využiť parkovisko (Dachsteinruhe 1122 m) na prudkej zákrute pri ceste z Ramsau am Dachstein do Filzmoosu (a ďalej do Bischofshofenu), asi 6 – 7 kilometrov na západ od centra Ramsau. Tu končí jedna z liniek miestnej „mhd“ a začína asi 4 km dlhá asfaltka, vedúca serpentínami (prevažne v lese) k hotelu Bachlalm. Prekonáva 400 výškových metrov a za 5 eur sa môžete dať vyviezť mikrobusom.


Od konca asfaltky na pasienkoch Bachlalmu náročnosť postupne graduje – smerom k vrcholu vedie najskôr štrková lesná cesta, neskôr strmší hlinený chodník po pasienkoch až do malého sedla s lavičkami (a jazierkom skrytým v kosodrevine). Odtiaľ je to už len kamenisté kľučkovanie kosodrevinou, šmýkanie po skalnej suti a trochu lezenia pomedzi skaly, miestami v dosť exponovanom teréne.

Kto by ďalej čakal už len laná a skoby, bol by sklamaný – nasleduje spomínané „golfové ihrisko“ na širokom vrcholovom chrbte. Tu je už chodník pohodový, na vrchole nechýba kríž a vrcholová kniha, v peknom počasí poteší 360-stupňový výhľad. Cesta ta aj nazad k autu nám trvala slabých 6 hodín, a to sme po zaberačke z predchádzajúceho dňa liezli z kroka na krok a výdatne odpočívali. Časy na smerovníkoch sú tu dosť nadsadené, isto nerátajú s diabolskou výkonnosťou slovenských ceprov :-)
Mapa napríklad Freytag & Brendt WK201 (1:50 000).


Rišo Pouš

Fotky Dachsteingebirge: Rotelstein či Rettenstein?

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri