Ostrov Santorini na bicykli

12.04.2017
ostrov-santorini-na-bicykli

Na ostrov Santorini sa nechodí bicyklovať, ale keď sa vám naskytne taká možnosť, určite stojí za to. Ani všetky fotografie, plagáty v cestovkách a pohľadnice nedokážu vystihnúť čaro tohto kúska zeme v Egejskom mori. Raz za život Santorini určite treba vidieť! 

Ktovie, či si to o ňom mysleli aj jeho obyvatelia 1600 rokov pred. n.l. keď nečakane vybuchol a zničil seba, všetky ostrovy dookola. Obrovská vlna tsunami zničila aj slávnu minojsku civilizáciu na Kréte, mnohými označovanú za bájnu Atlantídu. Výbuch bol katastrofálny a údajne až 100 krát silnejší než výbuch sopky Krakatoa v Indonézii v r. 1883.

To, čo po výbuchu dodnes zostalo tvoria 4 ostrovy a veľká centrálna lagúna. V nej sa nachádzajú dva ostrovčeky vulkanického pôvodu s termálnymi prameňmi.

Hlavný a obývaný ostrov Santorini žije svojím pokojným gréckym životom, tešiac sa neutíchajúcemu turistickému záujmu. Počas hlavnej sezóny pristáva na ostrove v prístave Athinios až 12 lodí denne. Na ostrov sa dá dopraviť aj letecky vnútroštátnou linkou z Atén.              

Santorini

Nikde nevidíte ani necítite grécku krízu, Santorinčania (10 000 obyv.) vysedávajú spokojne v tavernách a veselo podnikajú na každom kroku. Ročne ostrov navštívia státisíce turistov, teplá príjemná klíma je tu stále. Pre nás je ideálna doba návštevy na jar, dá sa už okúpať v mori, dni sú dlhé a predsezónne davy turistov ešte znesiteľné. Na bicykli môžete navštíviť aj tichšie odľahlé miesta, farmy, pláže, výhľady, nie len známe čarovné bielomodré dedinky na vrchole 300m kaldery.

Ostrov nie je veľký svojou rozlohou 71 km2, ale za pár dní sa dá pokojne najazdiť do 200 km po kľukatých asfaltových cestách slávnej vyhasnutej sopky. Kuriozitou sopečného ostrova sú aj vinice zavlažované iba rannou rosou. Urodí sa v nich unikátne víno dopestované v suchej lávovej pôde.

Skromnejší cyklocestovatelia môžu využiť na prenocovanie aj služby jediného kempu na celom ostrove.


  Roland Lipták

Fotky Ostrov Santorini na bicykli

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri