Piz Tremoggia 3440m. - skimo na hranici Engadinu

08.05.2021
piz-tremoggia-3440m-skimo-na-hranici-engadinu

Iba štyri dni po Corone Val Rosegu som využil pekné počasie a stabilný sneh ku prieskumu možností v závere doliny Val Fex. Vyrazil som až o pol desiatej bez veľkých cieľov. Najprv som sa musel dostať do susednej doliny a na to som potreboval prekonať asi 2,5 hodinové stúpanie a prehupnúť sa cez hrebeň pod Chaputschinom. Miesto na hrebeni voláme "Pri skalnom mužíku" a používa sa aj pri túre na vrchol Chaputschin. 

Odtiaľ som zjazdoval do Val Fex. Tu som sa už po krátkom zjazde ocitol na úczemí kde som v zime ešte nebol a tak začalo objavovanie a prieskum. Podarilo sa mi po kratšom traverzovaní objaviť stopy vedúce do traverzu smer sedlo Scerscen/Fex. Presne toto som potreboval a vydal sa po nich. Svah v traverze je tu však nepríjemne nastavený popoludňajšiemu slnku a tak som sa musel obávať o bezpečný návrat...

červenou_linkou_vľavo_hore

Pri traverzovaní som na jeden úsek musel zlepiť pásy a po krátkom zjazde ich nalepiť naspäť. Bola to najlepšia možnosť a po nalepení som pokračoval ďalej už pohodovým terénom. Kam až dôjdem? Kedy sa mám otočiť? Ako bude najvýhodnejšie sa vrátiť? Tieto otázky mi nedovolili pokojne si vychutnávať úžasné výhľady na divokú krajinu. Bol som tu úplne sám, v ten deň som nestretol nikoho. Stopa ktorú som následoval a  ktorá bol astále menej viditeľná musela byť strará aj pár dní.

Najprv som si dal časový limit kedy sa musím otočiť. Až uplynul to som už bol takmer v rozľahlom sedle fex/Scerscen a tak som si povedal, že ešte aspoň kúsok kým sa mi otvorí výhľad na druhú stranu. To som už obdivoval a fotil masívny skalný múr ktorý tvoria na túto stranu vrcholy Muongia, Gluschaint, La Sella atď. Prvý krát som na vlastné oči uvidel žľab (50°) padajúci dole z Fuorcla Gluschaint. Dôležitú dopravnú spojnicu do Val Rosegu.

Piz_Tremoggia_3440,_pohľad_spod_Chaputschina_foto_archív

Vyšlapal som ešte kúsok nad sedlo smerom doprava a znovu som vo vyfúkanom a tvrdom snehu zbadal staré stopy... Ešte kúsok povedal som si, iba nazriem za horizont. Za ním som natrafil na vodný ľad. Vietor tu vyfúkal ľadovec do čista. "Tak a tu som skončil. Najvyšší čas otočiť sa...!" Pomyslel som si. Ten slnkom natopený traverz už na mňa čakal a nevedel som v akom bude stave.

Ešte kúsok tým smerom. Zbadal som možnosť podísť ľadovú platňu a miesto z ktorého sa otvorí nový výhľad. Budú tu trhliny? Z obavami som sa obzeral a prebodával som pohľadmi vyfúkaný svah. Vietor tu vytvoril nekonečné množstvo nerovností a vlniek. Rozoznať medzi nimi, ktorá nie je tá od vetra ale je vytvorená pascou čiernej diery zdola...  zmysly a svaly boli napäté nielen prekonávaním svahu miestami len na hranách zarezávajúcich sa do ľadu.

pohľad_na_Tremoggiu_v_nasvietenom_traverze,_tu_som_ešte_netušil_že_ma_to_pustí_hore

Ešte kúsok, pomyslím si. Veď naspäť to pôjde rýchlo. A žiadne stopy po trhlinách nevidno. 

A zrazu sa otvára nový výhľad. Vrchol oddeľujúci sa od ľadovca. Opäť stará stopa a... skúsim ešte kúsok. Idem naplno ako na nejakých pretekoch, na tých sú ale fáborky, ja musím mať hlavu hore a vyberať tú najlepšiu možnú trasu.

Strmý svah, hrebeň, rovinka, opäť hrebeň s prevejom, zase nové výhľady, skúsim ešte kúsok, ide to , a ešte kúsok, tu už treba lyže dole, ale pôjde to bez mačiek, lyže beriem iba do rúk, som už takmer hore, opäť pripínam lyže, som hore, eufória, vrcholový hrebeň, ešte to nie je vrchol ten je až tam vzadu, to už je hračka, bacha sneh je tvrdý, drevená tyčka a som tu. Asi hodinku po časovom limite. Teším sa. Tak toto sa podarilo. Kratučké chvíle na vrchole. Fotky, video. A následuje návrat. Maximálna koncentrácia. Lyžovať dole cez ten tankodrom nie je sranda.

ešte_jedna_z_vrcholu_smer_Vad_Fex

Traverz. Tak a teraz to príde. Ide to! Neodmäkol až tak veľmi ako som sa bál! Traverzujem vyššie ako bola moja výstupová trasa a získavam späť drahocenný čas. Pri návrate ku skalnému mužíkovi prvý krát nachádzam a vystúpam úzkym žlabom a snehovým kuloárom priamou líniou. Prieskum ktorý som tu urobil už v lete mi výrazne pomohol pri objavení tejto línie. Použijem ju aj pri nasledujúcich túrach ku ktorým sa ešte vrátim v nasledujúcich článkoch.

Vychádzam na hrebeň oddeľujúci Val Fex od Val Rosegu a zjazdujem dole ku hotelu. Dnešný deň pre mňa napriek tomu, že som nič veľké neplánoval skončil veľmi úspešne...

Celkový čas: 7:36 hod., 2834v.m., 35.6km

Martin Bartoň

 

Fotky Piz Tremoggia 3440m. - skimo na hranici Engadinu

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Piz Tremoggia 3440m. - skimo na hranici Engadinu
Čendo 09.05.2021
To je obdivuhodné čo dávaš Martin... Vďaka za zdieľanie :-)

RE: Piz Tremoggia 3440m. - skimo na hranici Engadinu
sherpa 10.05.2021
pocasie ako z kalendara, vykon ako z knihy rekordov, zazitok isto do sukromnej kroniky. iba den sa ti rychlo minul, to je smola, ze hodzinky nejdu spomalit. pomaly mozes uvazovat nad vlastnym Skimo Discovery HD kanalom na YT alebo v TV ponuke ;-).

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri