Rokoš: Malý, Hlavný aj Predný

05.05.2019
rokos-maly-hlavny-aj-predny

Ten „hlavný“ Rokoš síce nemá takýto oficiálny prívlastok, ale nejako som ho potreboval otitulovať. Takže jednoduchá prechádzka tak na päť – šesť hodín flákania, hore a dole. Najjužnejšia časť Strážovských vrchov nad dolinou Nitrice. Z Diviackej Novej Vsi po modrej hore a dole do Ješkovej Vsi po žltej. Reliéf najmä vo vyšších polohách na vápencoch a dolomitoch, takže dramaticky bralkovitý a vežičkatý. Ideálny čas na návštevu je takto začiatkom jari, keď ešte lístie na stromoch toľko nezavadzia výhľadom – na skalné výtvory ani doďaleka. Tu je to celé, na mape od Hikingu:

 

Z Novej Vsi je to plynulé a nie moc strmé stúpanie listnatým lesom po prašnej ceste (za mokra by to ale boli blatné kúpele), ktorá sa postupne zmení na príjemnejší chodník. Ten prejde zopár lúk a až za smerovníkom Pinkovie viechy zostrmie, keď sa zanorí do rezervácie. Bralo Malého Rokoša (953 m) chodník len podchádza pohodlným traverzom, tak som bol slušný, aj keď ľudia sa hore samozrejme motali.

 

 

Potom už skoro rovinka, napojenie na červenú v sedle, ktoré je paradoxne na kopci :-) Sedlo je dvojdielne, tu je akýsi divný zvyk dupľovať názvy, žeby nedostatok tvorivosti?  Pekná vyhliadka na východ je zo skaliek v sedle č.1 (v tom vyššom). Zalesnený vrcholec Rokoša (1010 m) je potom už blízko, ale bez výhľadov. Zato s altánkami, ohniskami a tabuľkami. Obvyklá turistická infraštruktúra. Výhľady na Bánovce, Uhrovec a Uhrovský hrad poskytujú zaujímavé lúky pod obnoveným pamätníkom (Štúrovi a Dubčekovi), len kúsok pod vrcholom.

 

 

Záverečný zostup (prerušený výstupmi na dva krátke brdky) je po žltej, po nádhernom bočnom hrebienku až na Predný Rokoš (811 m). Prečo aj ten nie je predmetom prísnejšej ochrany, to nechápem. Z konca hrebienka ešte parádne výhľady na dolinu horného toku Nitrice s priehradou Nitrianske Rudno a s Kľakom na obzore. Potom už len zopár superstrmých stoviek metrov úzkymi serpentínkami, kým sa chodník upokojí do normálneho sklonu a uloží do lesného tunela, z ktorého vylezie až na lúkach nad dedinou. To už je k zastávke slabých 10 minút cesty po lúkach. Ešte sa sem vrátim, je tu pekne a ešte vidím zopár možností, ktoré treba preveriť.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Rokoš: Malý, Hlavný aj Predný

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri