Uhrovský hrad: okruh z Dolných Vesteníc

15.12.2019
uhrovsky-hrad-okruh-z-dolnych-vestenic

Hrad Uhrovec je jedna z mnohých slovenských zrúcanín, ale poriadne veľká a na naše pomery aj zachovaná. Postavený bol niekedy v 13. storočí, vystriedal mnohých majiteľov a prešiel mnohými prestavbami, ale definitívne pustnúť začal až koncom 19. storočia po rozsiahlom požiari. Dokonca aj turecké nájazdy sa mu vraj vyhli. Možno vďaka jeho polohe ďalej od hlavných ťahov a dôležitých centier krajiny. Na to, aký je obrovský, leží zašitý v južnej časti Nitrických vrchov, na bočnom hrebienku, vo výške asi 600 metrov. Vysoko nad dedinou aj dolinou, aj keď dnes k nemu stúpa z Uhrovského Podhradia pohodlná, široká lesná cesta.

 

 

Prístupy k nemu sú v podstate tri, ak rátame turistické značky. Dve z nich využíva tento návod - okruh so začiatkom aj koncom v Dolných Vesteniciach, ktorý zaberie asi 6,5 hodiny. Na krátke jesenné dni taká akurátna prechádzka, ale kto by nemal dosť, možnosti sú. Napríklad spraviť si zachádzku z Holého vrchu na Jankov vŕšok (asi hodina tam a nazad), alebo na opačnú stranu spod Čihoce na Rokoš (asi dve hodinky ta a späť).

 

 

Táto krajinársky veľmi pekná trasa sa oplatí najmä neskôr na jeseň, keď pomedzi odlistené stromy lepšie vyniknú početné skalky, bralá aj celé skalné mestá okolo chodníka aj v diaľke. Unikátom (napríklad entomologickým) je dolina Hradištnica, ktorú značky obchádzajú, alebo na druhej strane hrebeňa bralnaté Rovienky či skalné mestá Malých Zrubísk. Až na neuverenie je fakt, že takéto skvosty ležia mimo vyšších stupňov ochrany. Napriek tomu to tu v lesoch vyzerá lepšie ako v niektorých našich národných parkoch. Odporúčam prísť sa sem poprechádzať, viac už v galérii, aj keď počasie veľmi fotogenické nebolo.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Uhrovský hrad: okruh z Dolných Vesteníc

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri