Hadviga a Brieštie - prechádzka po obede

22.07.2010
hadviga-a-briestie-prechadzka-po-obede

Hadviga a Brieštie sú malé horské dedinky, zašité v dolinách severnej časti pohoria Žiar, na juhozápadnom okraji Turčianskej kotliny. Inak sú to aj jedny z najsevernejších súčastí Hauerlandu - ostrova starého nemeckého osídlenia na strednom Slovensku. Aj preto je Hadviga dnes už len chalupárskou osadou. Po vojne bola vysťahovaná a takmer celá zrovnaná so zemou. Nie je tu vodovod, elektrika ani pevná cesta, ale je tu božský kľud a čas ako by tu zastal. Dnes tu rastú aj nové domy a staré sú zväčša udržiavané. Podobne aj kostol na hornom konci dediny, na opravu ktorého prispeli rodáci z Nemecka.

Hadviga patrí pod Brieštie, vzdialené poľnou cestou asi 3 kilometre a je to pekná prechádzka po lúkach pomedzi ovce a kone. Oplatí sa ju ale trochu natiahnuť a spraviť si okruh. Jeho začiatok je asi najlepší v Brieští, na dolnom konci pri obchode – stojí tu bus, dá sa tu parkovať a sem tiež ústi cesta z Hadvigy. Treba vyjsť hore dedinou a na pravom svahu si všimnúť fotogenickú zvoničku, nedávno zapísanú do zoznamu kultúrnych pamiatok. Ceste vedie po cyklotrase na lúky medzi Závozmi a Repešom – po výstupe z lesa je hneď na kraji lúk stará chalupa. K nej sa dá pohodlne prísť aj zo Slovenského Pravna po príjemnej lesno-lúčnej ceste. Od chalupy doľava je to na skok k červenej značke –„hrebeňovke“ pohorím Žiar.

Po značke smerom na juh je to fajnovučká prechádzka po trávnatej ceste, striedajú sa lesy a zarastajúce staré lúky - hlavne na jeseň je to tu krásne farebné. Len si treba dávať pozor (hlavne počas pekných víkendov) na stáda besných zverov na motorkách. Do Hadvigy sa dá z červenej zísť asi troma cestami – nie sú síce značené, ale smer je jasný. Nazad do Brieštia je to už jednoduché. Z Hadvigy vedie dolu do kotliny jediná cesta, z tej treba len odbočiť pod dedinou doľava – buď pri kríži a dať sa krížom cez pasienky (to je krajšie), alebo nižšie za lesom po poľnej ceste. Obe cesty sa aj tak stretnú a cez kopček sa prehupnú do Brieštia.

Všetko to trvá tak 3,5 – 4 hodiny, akurát na vytrávenie nedeľného rezňa. Dá sa to všetko polietať aj na bajku, ale to sa otvárajú ďaleko lepšie možnosti, ciest je tu až až.

Rišo Pouš

Fotky Hadviga a Brieštie - prechádzka po obede

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri