Hrebeňovka Žiaru - severná časť

24.05.2011
hrebenovka-ziaru-severna-cast

Oproti južnej časti pohoria je medzi Závozmi a Vyšehradom pestrejšia krajina, viac výhľadov, menej rozryté cesty, celkovo fajnovejšia prechádzka. Spoločná obom častiam je malá výška a poloha v „závetrí“ Malej Fatry, teda nesporné výhody pri psom počasí vo vyšších kopcoch. Takže kým počas druhého aprílového víkendu severný víchor lámal stromy v Tatrách, Fatrách, ale aj Kremnických vrchách, tu len občas podulo, akurát aby nebolo v stúpaniach priteplo.

Žiar síce na severe vrcholí Znievom, ale červená hrebeňovka vedie z juhu (od Vyšehradu) len po Závozy. Tam zatáča na severovýchod do severného Vríčanského a ďalej do Fačkovského sedla. Pretože som sa na ňu chcel napojiť zo severu (z Vrícka) a po asfalte do Vríčanského sedla to nie je bohviečo, využil som už pár krát vyskúšanú skratku z dediny. Je opísaná v článku "Kľak malofatranský a okruh okolo Vrícka", akurát že z kríža na hrebeni je už len torzo. Od napojenia na červenú je to do Vríčanského sedla slabá polhodinka širokým chodníkom popod borovice a buky, na poslednom úseku po zvážnici. Na nej pozor až do konca tejto túry – besnoty na motorkách sú tu skoro stále. Ďalší úsek cez vrchol Závozov síce zvyknú obchádzať po zvážnici, lebo je miestami dosť strmý (najviac hneď zo sedla), úzky a so stromami krížom cez cestu, ale kto pozná obchádzku, aj na bajku by cez vrchol hravo prešiel. Návod radšej nedávam. Na mape je síce na Závozoch (918m) nakreslená vyhliadka, ale nič z toho, všade stromy. Zato pod vrcholovou plošinkou veľká lúka a posed, kde by sa v núdzi dvaja ľudia na noc potlačili a ani by na podlahe nemuseli spať. Smerom dolu je to len na skok na zaujímavú „päťcípu“ lúčnu križovatku. Oplatí sa ale pod kopcom odbočiť zo značky doľava a urobiť si malú zachádzku cez velikánsku lúku nad Brieštím – z jej horného okraja je pekný výhľad do Turca, aj keď trochu zavadzia zalesnený kopček Repeš.

Mal_by_som_ísť_lesom...

Nasledujúci úsek pripomína skôr prechádzku parkom ako lesom. Hrebeň je na týchto miestach plochý, preto tu mali domorodci pasienky a lúky a na každom kroku sú hŕby vyzbieraných kameňov. Pri zostupe spod Gaštana je jediná možnosť dotankovať. Napájadlo pre dobytok síce veľkú dôveru nevzbudzuje, ale z rúry tečie výborná voda. Je tu pár odbočiek doľava dolu do Hadvigy, paradoxne ale od smerovníka s názvom osady žiadna. Po poslednej odbočke vyskočí spoza horizontu prvá z rozľahlých horských lúk, po okraji ktorých značka vedie až pod Vyšehrad. Všetky vyzerajú ako ihriská, s trávou poctivo kosenou a pasenou.

Vyšehradské_sedlo_z_juhu

Vyšehradské sedlo ponúka ďaleké výhľady, lebo je to jeden obrovský pasienok, v strede preťatý cestou z Turca na Hornú Nitru. Na jej najvyššom bode je vysielač - slúži ako orientačný bod, ku ktorému sa treba cez lúky dostať. Je tu aj smerovník a odtiaľto začína stúpanie na Vyšehrad. Najprv okolo starých maštalí, na okraj lesa k ďalšiemu smerovníku a infotabuli, v záverečnej časti strmou cestou v lese až na vrcholovú plošinu. Výhľad z jej hornej časti je dnešnou čerešničkou na torte. Potom už len schádzam strmými serpentínkami na juh a na poslednej lúke si vychutnávam spätný pohľad na bývalý hradný kopec. Po ponorení do lesa je to už známa krutá realita južnej časti pohoria – rozrytá zvážnica, odpadky po drevorubačoch, holoruby. Odporúčam z Vyšehradu do Jasenova zísť radšej po zelenej, cez lúky. Ja som ale chcel skončiť tam, kde som vlani začínal južnú časť, takže po modrej. V sedle Žiare okrem toho, že smerovník je vyvalený a opretý o strom, je na ňom akýsi divný čas – do Jasenova hodinu? Jasný nezmysel a nielen preto že o pol hodinu mi ide autobus :-) O 25 minút som dolu na zastávke a bez náhlenia. Tu zas hovorí tabuľka o 50 minútach smerom hore do sedla, sranda nie? Aj cesta dolu ma prekvapila – vlani príjemná, teraz akoby na nej robili súťaž v hlbokej orbe. Človek žasne, čo dokáže narobiť ťažká technika v lese :-(

Rišo Pouš

 

 

 

Fotky Hrebeňovka Žiaru - severná časť

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri